Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Posprzątaj swój dom metodami prababci. Przedstawiamy całą masę niezawodnych sposobów

Nasze prababcie nie załamywały nad brudem rąk, tylko zakasywały rękawy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Nasze prababcie nie załamywały nad brudem rąk, tylko zakasywały rękawy (fot. domena publiczna)

Niewiele jest osób, które absolutnie zawsze mają w domu idealny porządek. Cała reszta świata sprząta z większą lub mniejszą regularnością, natrafiając przy tym na niemałe problemy. Zamiast kolejny raz załamywać ręce nad śladami pozostawionymi przez muchy, czy tragicznie zadeptanym dywanem, sięgnij po babcine sposoby.

Chemia gospodarcza, z osobnymi środkami do czyszczenia każdej powierzchni w domu to całkiem młody wynalazek. Wcześniej kobiety przez wieki radziły sobie z wszelkimi zabrudzeniami bez tego, a i tak niejedna gospodyni stawiała sobie za punkt honoru to, by wszystko po prostu lśniło i pachniało czystością. Ich porządkowe sztuczki przechodziły z matki na córkę, udoskonalane przez kolejne pokolenia. Oto one.

Czyszczenie żelaznych sztućców

Sztućce żelazne od czasów przedwojennych straciły na popularności na rzecz tych wykonanych ze stali nierdzewnej, nad czym zresztą szczerze ubolewam. Muśnięte zębem czasu prezentują się bardzo dekoracyjnie (dla osób blogujących – są wyjątkowo fotogeniczne).

Do ich polerowania nie musimy używać żadnych specjalnych środków. Wystarczy zwyczajny ziemniak i cegła, a konkretnie sproszkowana cegła. Przekrojonego na pół ziemniaka zanurzamy w czerwonym pyle i polerujemy.

Mycie naczyń wymaga skupienia - lata '20. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Mycie naczyń wymaga skupienia – lata ’20. (fot. domena publiczna)

Jak delikatnie odkurzyć płytę winylową

Słuchanie muzyki z płyt winylowych staje się z roku na rok coraz modniejsze. Nawet tanie dyskonty spożywcze zaczęły je okresowo wprowadzać do oferty. By zachować jak najlepszą jakość dźwięku, warto szczególnie dbać o ich czystość. Należy to jednak robić bardzo ostrożnie, by nie zniszczyć rowków, za pomocą których zapisana jest muzyka. W czasach upowszechniania się gramofonów radzono do czyszczenia wykorzystywać kawałek aksamitu, którego delikatna faktura nie zarysuje powierzchni winylu.

Jak dbać o podłogi z surowego drewna

Jeśli, chcąc żyć w zgodzie z naturą, w swoim wymarzonym domu lub mieszkaniu zdecydujemy się na naturalne podłogi z nielakierowanego drewna, ich czyszczenie nie będzie łatwe. Zamiast środków prosto ze sklepowej półki z milionem chemikaliów wystarczy jednak sięgnąć po szare mydło, ale koniecznie bez sody (od tego składnika deski nieładnie ciemnieją). Po odkurzeniu powierzchni należy ją szorować przy pomocy szczotki ryżowej wodą z dodatkiem wspomnianego szarego mydła. Podłogę należy myć po kawałku, spłukiwać i osuszać.

Jeśli na drewnie pojawią się plamy, o ile podłoga została zrobiona z surowych desek, można je łatwo usunąć. Wystarczy, że weźmiemy miałki piasek i nim będziemy szorować podłogę w tym miejscu aż do zupełnego starcia niepożądanych plam.

Pożegnanie ze śladami po muchach

Muchy, oprócz bycia jednymi z najbardziej dokuczliwych zwierząt na świecie, mają też zwyczaj okropnego brudzenia ram luster czy obrazów. Aby pozbyć się ich odchodów, przecieramy zabrudzone miejsca szmatką zamoczoną w piwie.

Jak odstraszyć pluskwy

Jeśli mamy to nieszczęście i zawleczemy do domu pluskwy, można się ich pozbyć naturalnym sposobem. W tym celu potrzebujemy liści orzecha włoskiego, które w większej ilości należy położyć pod łóżkiem. Ich zapach odstraszy owady.

Domowa pasta do podłóg

Podłogi z drewna nielakierowanego można zabezpieczać bardzo prostą mieszaniną. W blaszanym naczyniu mieszamy 5 litrów terpentyny, 0,5 kilograma wosku pszczelego, 375 gramów wosku roślinnego i pół szklanki stearyny. Wszystkie składniki umieszczamy razem w garnku i topimy na wolnym ogniu. Gotowa masa ma konsystencję miodu. Najlepiej umieścić ją w dużej puszce. Tak sporządzoną miksturą zabezpieczamy parkiety.

Zanim upowszechniły się odkurzacze, każdy pyłek z podłogi trzeba było wymieść z pomocą miotły (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Zanim upowszechniły się odkurzacze, każdy pyłek z podłogi trzeba było wymieść z pomocą miotły (fot. domena publiczna).

Okna przestaną parować

Chcąc zabezpieczyć okna przed zamarzaniem, potrzebujemy litra spirytusu 63% i 55 gramów gliceryny. Obie substancje dokładnie mieszamy. Kiedy się połączą, będą idealnie przezroczyste. W tej mieszaninie zamaczamy szmatkę i przecieramy nią szyby od strony mieszkania.

Jak przywrócić blask dywanom

Dywany powinno się od czasu do czasu gruntownie wyczyścić. Przede wszystkim wymagają one dokładnego wytrzepania zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Gdy dywan oczyścimy z paprochów i kurzu, należy go dodatkowo odświeżyć. W tym celu potrzebujemy wilgotnych fusów z kawy lub herbaty.

Należy pocierać nimi dywan, jednak ta metoda nadaje się tylko do dywanów ciemnych przez wzgląd na możliwe pojawienie się plam. Innym sposobem jest wykorzystanie… kiszonej kapusty, którą należy uprzednio mocno odcisnąć z soku. Stosując tę metodę, dywan rozkładamy na ziemi, bierzemy garść kapusty i zaczynamy pocierać za pomocą szczotki. Kiedy się zabrudzi, bierzemy kolejną garść i czynność powtarzamy. Dywan odzyska blask, jednak będzie potrzebował długiego wietrzenia.

***

Tekst powstał na podstawie materiałów, jakie autorka zebrała przygotowując swoją najnowszą publikację: „Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski”. Na końcu książki znalazło się kilkadziesiąt różnych porad prosto z przedwojennego skarbczyka. Osobom szczególnie zainteresowanym polecam kilka książek z epoki:

  1. Gruszecka M., 366 obiadów. Praktyczna książka kucharska, Kraków 1930.
  2. Kamiński W., Pomagaj sam sobie!, Sambor 1934.
  3. Ochorowicz-Monatowa M., Uniwersalna książka kucharska, Warszawa 1926.

Kobieca historia przedwojennej Polski w książce:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.