Archeolodzy podwodni z Polski będą badać ostatni bastion Majów
Już niedługo polscy specjaliści w dziedzinie archeologii podwodnej wyruszą by zbadać pozostałości ostatniej stolicy prekolumbijskiego imperium Majów znajdujące się w Gwatemali. Czego będą tam szukać?
Ostatnia stolica Majów – Tayasal – położona jest nad jeziorem Petén Itzá. To tam niedobitki prekolumbijskiego imperium próbowały uratować się przez zdobywcami z Europy. Już w sierpniu misja pod kierownictwem archeolożki z Uniwersytetu Jagiellońskiego Magdaleny Krzemień wyruszy by zbadać jej pozostałości.
Tayasal było ostatnim bastionem Majów, który, jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez serwis naukawpolsce.pap.pl , opierał się atakom europejskich zdobywców blisko 200 lat od ich przybycia do Ameryki Środkowej. Głównym przedmiotem badań ma być wielka bitwa, jaka rozegrała się na jeziorze Petén Itzá w 1697 roku. To starcie doprowadziło do upadku stolicy Majów oraz z pewnością pozostawiło po sobie bogate ślady archeologiczne spoczywające na dnie zbiornika wodnego. Zwodowano wówczas w jeziorze hiszpańskie galery, z których najeźdźcy atakowali na wiele sposobów, między innymi używając broni miotanej. Na dnie spoczywa niejeden wrak.
Polscy archeolodzy podwodni wiążą z poszukiwaniami w jeziorze o powierzchni stu kilometrów kwadratowych spore nadzieje. Do tej pory podobne badania prowadzone w Gwatemali dawały ciekawe rezultaty. W wodzie znajdowano między innymi antropomorficzne naczynia ceremonialne i pięknie zdobioną ceramikę. Na efekty badań polskiej misji będziemy oczekiwać z niecierpliwością.
Źródło informacji:
- Archeolodzy podwodni zbadają ostatni bastion Majów w Gwatemali, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 12.06.2018]
Dodaj komentarz