Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Romans z rosyjskim szpiegiem, Bóg, Izrael i dwa małżeństwa

Albert Einstein w drugiej połowie lat 30. miał romans Margaritą Konenkovą, która szpiegowała dla ZSRR.

fot.domena publiczna Albert Einstein w drugiej połowie lat 30. miał romans Margaritą Konenkovą, która szpiegowała dla ZSRR.

Niedawno ujawnione listy Einsteina, do członków bliskiej rodziny jego wieloletniego przyjaciela Michele Besso, ukazują wrażliwą stronę genialnego fizyka. Wkrótce całą korespondencję będzie można zakupić w londyńskim domu aukcyjnym. Cena może zostać podbita nawet do 150 tysięcy funtów.

Albert Einstein rozwiódł się z  pierwszą żoną – z którą miał dwóch synów – Milevą Marić w 1919 roku, aby ożenić się ze swoją kuzynką Elsą.

Jego druga miłość zmarła w roku 1936 po długiej i bolesnej chorobie. Wdowiec pisał do dzieci Besso, że inteligencja rzadko idzie w parze ze szczęśliwym życiem. Po śmierci Elsy wspominał, że gdyby nie praca straciłby wolę do życia.

Rozpad związku z Milevą trwał kilka lat. Einstein angażował się w liczne romanse. Po rozwodzie miał problemy w relacjach ze swoimi synami. Poznał Michele’a Besso podczas studiów i współpracował z nim po odkryciu rewolucyjnych teorii. Pozostali przyjaciółmi do końca życia, choć mieli kilkuletnią przerwę w kontaktach. Besso przyjął rolę mediatora pomiędzy genialnym fizykiem, a jego byłą żoną.

Listy ukazują ludzką twarz Einsteina. Martwił się edukacją synów i sprawami finansowymi swojej rodziny.

W 1938 roku Einstein wdał się w jeden z najbardziej osobliwych romansów. Margarita Konenkova, była radzieckim szpiegiem i miała za zadanie zbliżyć się do naukowców odpowiedzialnych za zabudowanie bomby atomowej w USA. O romansie wiemy od 1998 roku kiedy ujawniona została korespondencja kochanków z lat 40. Natomiast z twórczości epistolograficznej ukazanej światu niedawno dowiadujemy się, że Konenkova przedstawiła Einsteina sowieckiemu konsulowi w Nowym Jorku. Nie ma dowodów na to czy noblista zdawał sobie sprawę, że Margarita szpiegowała dla ZSRR.

Niedawno na aukcję trafiły listy Einsteina do Bohma, innego wybitnego fizyka. Noblista twierdził w nim, że Bóg nie stworzył wszechświata w taki sposób, aby łatwo dało się go zrozumieć. Dyskutował też sprawy teorii kwantowej i powątpiewał czy przeprowadzka do Izraela mogła być dobrym pomysłem.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.