Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Każdy może przeczytać królewskie listy. Udostępniono korespondencję Zygmunta III Wazy

Fragment kopii papieskiego breve udostępnionej przez Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową.

Fragment kopii papieskiego breve udostępnionej przez Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową.

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa udostępniła pokaźny zbiór korespondencji, otrzymywanej przez króla Zygmunta III Wazę. Są w nim listy od kardynałów, zagranicznych władców, a także od samego papieża.

W ostatnich tygodniach w ogólnodostępnych zbiorach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej umieszczono zawartość kodeksu 01401 przechowywanego w Bibliotece Kórnickiej. Księga ta pochodzi z kolekcji Tadeusza Czackiego – znanego bibliofila z przełomu XVIII i XIX wieku, współtwórcy konstytucji 3 maja oraz numizmatyka. Zawiera zbiór kopii listów, które sporządził i opracował Łukasz Gołębiowski – bibliotekarz Czackiego, a także uczestnik powstania kościuszkowskiego, w tym bitwy pod Szczekocinami.

Panowanie w listach

Dokumentów jest łącznie około stu dwudziestu. Znajdują się wśród nich listy kardynałów (m.in. Cintiusa Aldobrandiego z lat 1598-1603 roku i Cosimo de Torresa z lat 1624-1627), hospodara mołdawskiego (Jeremiego Mohyły, 1601), papieża Klemensa VIII (breve z 1603 roku), biskupów i arcybiskupów (np. arcybiskupa gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego z 1603 roku), wpływowych magnatów (Konstantego Ostrogskiego i Jana Zamoyskiego z 1599 roku), czy wreszcie księcia włoskiej Etrurii Ferdynanda oraz posła hiszpańskiego Baltasara Zunigi.

W zbiorze umieszczono także postanowienia sejmików, głównie związane z nominacjami urzędniczymi.

Wszystkie dokumenty są spisane po łacinie. Ich treść została skomentowana przez Łukasza Gołębiowskiego w dwóch zdigitalizowanych spisach. Cała kolekcja jest dostępna w dwóch częściach: „Panowanie Zygmunta III. Elekcya na urzęda” i „Panowanie Zygmunta III. Listy duchowne 1598-1627”. Wcześniej w Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa opublikowała także m.in. korespondencję Stefana Batorego, o czym informowaliśmy w kwietniu ubiegłego roku.

Źródło informacji:

Lista nowych publikacji Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.