Każdy może przeczytać królewskie listy. Udostępniono korespondencję Zygmunta III Wazy
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa udostępniła pokaźny zbiór korespondencji, otrzymywanej przez króla Zygmunta III Wazę. Są w nim listy od kardynałów, zagranicznych władców, a także od samego papieża.
W ostatnich tygodniach w ogólnodostępnych zbiorach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej umieszczono zawartość kodeksu 01401 przechowywanego w Bibliotece Kórnickiej. Księga ta pochodzi z kolekcji Tadeusza Czackiego – znanego bibliofila z przełomu XVIII i XIX wieku, współtwórcy konstytucji 3 maja oraz numizmatyka. Zawiera zbiór kopii listów, które sporządził i opracował Łukasz Gołębiowski – bibliotekarz Czackiego, a także uczestnik powstania kościuszkowskiego, w tym bitwy pod Szczekocinami.
Panowanie w listach
Dokumentów jest łącznie około stu dwudziestu. Znajdują się wśród nich listy kardynałów (m.in. Cintiusa Aldobrandiego z lat 1598-1603 roku i Cosimo de Torresa z lat 1624-1627), hospodara mołdawskiego (Jeremiego Mohyły, 1601), papieża Klemensa VIII (breve z 1603 roku), biskupów i arcybiskupów (np. arcybiskupa gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego z 1603 roku), wpływowych magnatów (Konstantego Ostrogskiego i Jana Zamoyskiego z 1599 roku), czy wreszcie księcia włoskiej Etrurii Ferdynanda oraz posła hiszpańskiego Baltasara Zunigi.
W zbiorze umieszczono także postanowienia sejmików, głównie związane z nominacjami urzędniczymi.
Wszystkie dokumenty są spisane po łacinie. Ich treść została skomentowana przez Łukasza Gołębiowskiego w dwóch zdigitalizowanych spisach. Cała kolekcja jest dostępna w dwóch częściach: „Panowanie Zygmunta III. Elekcya na urzęda” i „Panowanie Zygmunta III. Listy duchowne 1598-1627”. Wcześniej w Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa opublikowała także m.in. korespondencję Stefana Batorego, o czym informowaliśmy w kwietniu ubiegłego roku.
Dodaj komentarz