„Sklepy komercyjne” w późnej epoce Gierka. Mięso dla wybranych
Gdy w innych sklepach półki świeciły pustkami, w sklepach komercyjnych można było kupić wyborowy asortyment. Był on jednak dostępny po… „komercyjnych cenach”.
Sklepy komercyjne to istniejące w drugiej połowie lat 70. wyodrębnione placówki handlowe, sprzedające niektóre, lepsze gatunkowo rodzaje mięsa i jego przetworów po cenach wyższych niż powszechnie obowiązujące, czyli po tzw. cenach komercyjnych.
Utworzenie sieci tego typu sklepów było w rzeczywistości jedną z form niejawnych podwyżek cen sprzedawanych tam towarów, które normalnie były właściwie niedostępne. Początkowo sprzedażą komercyjną objęto jedynie niektóre gatunki wędlin, z czasem jednak, w miarę pogarszania się sytuacji na rynku mięsnym, władze coraz bardziej rozszerzały asortyment towarów dostępnych w sklepach komercyjnych. Działania tego typu wywoływały narastającą irytację społeczeństwa.
Kiedy 1 lipca 1980 roku ceny komercyjne na mięso i wędliny zaczęły obowiązywać także w bufetach i stołówkach pracowniczych, w wielu zakładach na terenie całej Polski wybuchły strajki, które po dwóch miesiącach doprowadziły do upadku ekipy technokratów.
Po Sierpniu ’80 sklepy komercyjne zostały zlikwidowane, a od 1 kwietnia 1981 roku kupowało się mięso na kartki żywnościowe.
Bierutowskie inspiracje
Na marginesie warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu idea sprzedawania drożej towarów deficytowych nie była wymysłem Edwarda Gierka i jego współpracowników, została bowiem incydentalnie zastosowana w PRL-u już w 1952 roku, kiedy to na podstawie Uchwały Prezydium Rządu z 10 maja 1952 roku o sprzedaży cukru i cukierków na bony oraz o zmianie cen związanej z utrzymaniem także pozabonowej sprzedaży cukru i przetworów opartych na cukrze wprowadzono „wolną sprzedaż cukru po cenach komercyjnych”.
W praktyce oznaczało to, że za cukier drożej musieli płacić chłopi, którzy „nie zostali objęci systemem bonowym”. Sprzedaż komercyjną zniesiono 3 stycznia 1953 roku, ale jednocześnie nastąpiła drastyczna podwyżka cen.
Źródło:
Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.
Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.
Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce
Jerzy Kochanowski
Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 59.90 zł | 29.95 zł idź do sklepu » |
Niegdyś podwyżki były 10 % na 10 lat i ludzie się na czołgi rzucali i rządy upadały