Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Krucjata przeciwko kapitalizmowi. Jak przebiegała niesławna „Bitwa o handel”?

Hilary Minc (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Hilary Minc (fot. domena publiczna)

Oficjalnie chodziło o „zwalczanie drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym”. W rzeczywistości jednak Hilary Minc przystąpił do całkowitego demontażu „prywatnej inicjatywy” gospodarczej. Na tym polegała „bitwa o handel”.

Bitwa o handel – program likwidacji w Polsce handlu prywatnego oraz zastąpienia go siecią placówek handlowych należących do państwa , ogłoszony przez Hilarego Minca podczas obradującego w dniach 13–14 kwietnia 1947 roku plenum Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej (KC PPR).

Realizując ten program, Sejm uchwalił 2 czerwca 1947 roku cztery ustawy, na mocy których znacznie rozszerzono uprawnienia działającej od listopada 1945 roku Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym. Utworzono także Biuro Cen, arbitralnie ustalające ceny maksymalne oraz marże na poszczególne towary. Powołano do życia Społeczne Komisje Kontroli Cen oraz Obywatelskie Komisje Podatkowe, mające nadzorować działalność prywatnych firm handlowych.

Ustawa z 2 czerwca 1947 roku. Cele oficjalne i rzeczywiste

Formalnie cały ten rozbudowany aparat został skierowany do „zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym”, faktycznie jednak służył represjonowaniu prywatnych kupców i hurtowników, oskarżanych, często niesłusznie, o spekulację. Wielu z nich obciążono karami pieniężnymi lub domiarami, a kilka tysięcy osób skierowano do obozów pracy przymusowej.

Hilary Minc wręczający dyplomy przodownikom pracy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Hilary Minc wręczający dyplomy przodownikom pracy (fot. domena publiczna)

Na mocy ustaw z 2 czerwca 1947 roku wprowadzono także koncesje na działalność handlową (tzw. zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i budowlanych i na zawodowe wykonywanie poszczególnych czynności handlowych). Koncesji udzielano dopiero po uiszczeniu wymaganych przez państwo podatków i opłat. W tym samym okresie podjęto również próbę przejęcia kontroli nad handlem spółdzielczym.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.