Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co się stało z PZPR-em po upadku komuny?

Znaczek PZPR (fot. Pesell, lic. CCA-SA 4.0 I)

fot.Pesell, lic. CCA-SA 4.0 I Znaczek PZPR (fot. Pesell, lic. CCA-SA 4.0 I)

Uroczyście wyprowadzono sztandar PZPR, a partię zlikwidowano. Nie znaczy to jednak wcale, że komunistyczne struktury z dnia na dzień przestały istnieć.

„Płatni zdrajcy, pachołki Rosji”. W ten sposób rozwiązał skrót nazwy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) Leszek Moczulski 1 lutego 1992 roku, podczas sejmowej dyskusji na temat wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego w Polsce.

Wypowiedź skierowana była do posłów z Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), którego zasadniczy człon stanowiła Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej (SdRP), bezpośrednia spadkobierczyni PZPR.

SdRP powstała w 1990 roku podczas kongresu założycielskiego, który rozpoczął obrady w nocy z 27 na 28 stycznia, w przerwie zawieszonego XI Zjazdu PZPR. Wcześniej, na wniosek I sekretarza KC Mieczysława Rakowskiego, zjazd zdecydował o konieczności utworzenia nowej partii, która nie będzie obciążona dziedzictwem PZPR.

Po uchwaleniu statutu i deklaracji programowej nowej partii zjazd wznowił obrady i zdecydował o likwidacji partii dotychczas działającej oraz o przekazaniu należącego do niej majątku na rzecz SdRP. W nocy z 28 na 29 stycznia 1990 r. nastąpiło uroczyste wyprowadzenie sztandaru Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która właśnie przestała istnieć.

Konferencja PZPR w 1978 roku, gdy komuniści byli u szczytu władzy. Po 29 stycznia 1990 roku nie zostało z tego nic. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Konferencja PZPR w 1978 roku, gdy komuniści byli u szczytu władzy. Po 29 stycznia 1990 roku nie zostało z tego nic. (fot. domena publiczna)

Gra pozorów

„Nowa”, przynajmniej w deklaracjach członków, partia miała uznawać za naczelną wartość służenie Polsce, a za jedyne źródło władzy – wolę narodu wyrażoną w demokratycznych wyborach.

Nie wszyscy z niespełna 1600 delegatów obecnych na ostatnim zjeździe „przewodniej siły narodu” zdecydowali się wziąć udział w tej grze pozorów. Deklarację członkowską SdRP złożyło około 1200 uczestników zjazdu, około 100 zaś postanowiło utworzyć odrębną partię – Polską Unię Socjaldemokratyczną (PUS).

Komentarze (1)

  1. obserwator Odpowiedz

    Sam krzyczał a w IPN doszli ,że był wyjątkowo wydajnym konfidentem bezpieki , a na dodatek założył partię o nazwie Konfederacja Polski Niepodległej . Ci komunistyczni szpicle byli wyjątkowo bezkarni i bezczelni np Wałęsa ?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.