Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Muzeum Miasta Łodzi udostępniło niezwykłą kolekcję zdjęć

Młody mężczyzna w mundurze galowym. (fot. Muzeum Miasta Łodzi, domena publiczna)

fot.Muzeum Miasta Łodzi, domena publiczna Młody mężczyzna w mundurze galowym. (fot. Muzeum Miasta Łodzi, domena publiczna)

Muzeum Miasta Łodzi postanowiło zrobić miłośnikom historii wspaniały świąteczny prezent. W ramach projektu #dzielimysięŁodzią możemy spojrzeć dawnym łodzianom w oczy.

Już od pewnego czasu Muzeum Miasta Łodzi dzieli się z internautami posiadanymi zasobami fotograficznymi. Jak możemy przeczytać w serwisie Onet.pl, wpisuje się to w nową ideę OPEN GLAM (GLAM to skrót od galleries, libraries, archives, museums), która polega na otwarciu instytucji kultury i tworzeniu przez nie ogólnego dostępu do gromadzonych zasobów. Jednym ze sposobów jest właśnie ich digitalizacja.

Muzeum Miasta Łodzi posiada w swych zbiorach kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, które planuje cyfrowo udokumentować, zapewniając swobodny cyfrowy dostęp do nich. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, nie uważają oni by miało to w jakikolwiek sposób zagrozić tradycyjnemu zwiedzaniu. Co więcej, dzięki internetowi i współpracy z Wikipedią, eksponaty mają zyskać nowe życie.

Wśród już udostępnionych zdigitalizowanych zdjęć jest między innymi wspaniała kolekcja portretów dawnych łodzian. Eleganckie pozowane fotografie zostały wykonane zgodnie z dziewiętnastowieczną modą w zakładach fotograficznych, a na rewersach (które także zostały zdigitalizowane) można obejrzeć ozdobne reklamy poszczególnych firm. Kolekcję portretów można zobaczyć tutaj.

Źródła informacji:

  1. Do Wikipedii trafiło ponad 500 zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Onet.pl
  2. Zbiory Muzeum Miasta Łodzi dla wszystkich – digitalizacja zbiorów, dzienniklodzki.pl

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.