Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Muzeum Miasta Łodzi udostępniło niezwykłą kolekcję zdjęć

Młody mężczyzna w mundurze galowym. (fot. Muzeum Miasta Łodzi, domena publiczna)

fot.Muzeum Miasta Łodzi, domena publiczna Młody mężczyzna w mundurze galowym. (fot. Muzeum Miasta Łodzi, domena publiczna)

Muzeum Miasta Łodzi postanowiło zrobić miłośnikom historii wspaniały świąteczny prezent. W ramach projektu #dzielimysięŁodzią możemy spojrzeć dawnym łodzianom w oczy.

Już od pewnego czasu Muzeum Miasta Łodzi dzieli się z internautami posiadanymi zasobami fotograficznymi. Jak możemy przeczytać w serwisie Onet.pl, wpisuje się to w nową ideę OPEN GLAM (GLAM to skrót od galleries, libraries, archives, museums), która polega na otwarciu instytucji kultury i tworzeniu przez nie ogólnego dostępu do gromadzonych zasobów. Jednym ze sposobów jest właśnie ich digitalizacja.

Muzeum Miasta Łodzi posiada w swych zbiorach kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, które planuje cyfrowo udokumentować, zapewniając swobodny cyfrowy dostęp do nich. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, nie uważają oni by miało to w jakikolwiek sposób zagrozić tradycyjnemu zwiedzaniu. Co więcej, dzięki internetowi i współpracy z Wikipedią, eksponaty mają zyskać nowe życie.

Wśród już udostępnionych zdigitalizowanych zdjęć jest między innymi wspaniała kolekcja portretów dawnych łodzian. Eleganckie pozowane fotografie zostały wykonane zgodnie z dziewiętnastowieczną modą w zakładach fotograficznych, a na rewersach (które także zostały zdigitalizowane) można obejrzeć ozdobne reklamy poszczególnych firm. Kolekcję portretów można zobaczyć tutaj.

Źródła informacji:

  1. Do Wikipedii trafiło ponad 500 zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Onet.pl
  2. Zbiory Muzeum Miasta Łodzi dla wszystkich – digitalizacja zbiorów, dzienniklodzki.pl

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.