Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Od zapadłych chat, po nowoczesne fabryki. Unikalne fotografie przedwojennej Polski teraz dostępne za darmo online

Henryk Poddębski z aparatami fotograficznymi w Łowiczu w 1939 roku. Zdjęcie pochodzi z albumu "Niepodległa Poddębskiego".

Henryk Poddębski z aparatami fotograficznymi w Łowiczu w 1939 roku. Zdjęcie pochodzi z albumu „Niepodległa Poddębskiego”.

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło właśnie wyjątkowy zbiór fotografii. Album ze zdjęciami jednego z najważniejszych fotografów dwudziestolecia międzywojennego właśnie znalazł się w Internecie. Kolekcję wyróżniają oryginalne i bardzo szczegółowe opisy autora.

Z uwagi zniszczenia, jakie zaszły w Polsce podczas II wojna światowa, trudno przecenić zdjęcia z okresu międzywojnia. Szczególną wartość mają fotografie Henryka Poddębskiego, który z uwagą uwieczniał proces powstawania i kształtowania się Polski. Do sieci trafił właśnie album „Niepodległa Poddębskiego” w postaci bezpłatnego e-booka, zawierający blisko 200 unikatowych fotografii jego autorstwa.

Jak mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego: „Kolekcja ta jest (…) unikatową nie tylko ze względu na wyjątkowe kadry, ale także autorski, oryginalny komentarz – każda fotografia została opisana przez twórcę, a układ ten nie uległ zmianie od przedwojnia. Henryk Poddębski swoje zapiski prowadził w dwóch grubych zeszytach. Skrupulatne opisy wskazują daty wykonania fotografii i miejsca uwiecznione na zdjęciach.”

Spław drewna Kanałem Augustowskim w 1935 roku. Zdjęcie z albumu "Niepodległa Poddębskiego".

Spław drewna Kanałem Augustowskim w 1935 roku. Zdjęcie z albumu „Niepodległa Poddębskiego”.

Na fotografiach Poddębskiego możemy oglądać miasta, inwestycje przemysłowe, drewniane wsie, ludzi przy pracy i odpoczynku oraz krajobrazy. Jak czytamy w przedmowie doktora Wojciecha Woźniaka, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych „przemierzając całą Polskę, od Wileńszczyzny, Podola przez Pomorze, Mazury aż po Ziemię Krakowską, Śląsk, Wielkopolskę i Kujawy, dokumentował on miejsca zwykłe i niezwykłe. W sposób szczególny oddał na swoich fotografiach niepowtarzalny klimat Kresów (…).”

Poddębski dbał, by jego prace były publikowane w wydawnictwach naukowych, podręcznikach czy przewodnikach turystycznych. Jednocześnie był artystą, a jego zdjęcia ogląda się jak pocztówki.

W albumie „Niepodległa Poddębskiego” znajduje się prawie 200 fotografii z liczącej blisko 22 tysiące zdjęć kolekcji, pozyskanej przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w 2016 roku. Publikacja powstała w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Album w wersji do pobrania znajduje się TUTAJ.

Ruiny zamku w Siewierzu. Zdjęcie autorstwa Henryka Poddębskiego, dostępne w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Ruiny zamku w Siewierzu. Zdjęcie autorstwa Henryka Poddębskiego, dostępne w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Ponadto każdy może przeglądać, pobierać i wykorzystywać zdjęcia udostępnione w serwisie audiovis.nac.gov.pl (zespół 131: Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego). W dodatku od 6 do 28 grudnia bieżącego roku w Fotoplastikonie Warszawskim będzie możliwość oglądania wystawy wybranych fotografii Poddębskiego w technice stereoskopowej.

Narodowe Archiwum Cyfrowe archiwizuje, digitalizuje i udostępnia online materiały cyfrowe: fotografie, nagrania dźwiękowe i filmy. W zasobach NAC znajduje się 16 mln fotografii, 30 tysięcy nagrań i 2 tysiące filmów.

Źródła informacji:

Komentarze (2)

  1. JRT Odpowiedz

    Hola, hola. Jakich „zapadłych”? Na tych zdjęciach możemy właśnie zobaczyć, jak wyglądały wiejskie chaty zanim stały się „zapadłe”…

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.