Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Od zapadłych chat, po nowoczesne fabryki. Unikalne fotografie przedwojennej Polski teraz dostępne za darmo online

Henryk Poddębski z aparatami fotograficznymi w Łowiczu w 1939 roku. Zdjęcie pochodzi z albumu "Niepodległa Poddębskiego".

Henryk Poddębski z aparatami fotograficznymi w Łowiczu w 1939 roku. Zdjęcie pochodzi z albumu „Niepodległa Poddębskiego”.

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło właśnie wyjątkowy zbiór fotografii. Album ze zdjęciami jednego z najważniejszych fotografów dwudziestolecia międzywojennego właśnie znalazł się w Internecie. Kolekcję wyróżniają oryginalne i bardzo szczegółowe opisy autora.

Z uwagi zniszczenia, jakie zaszły w Polsce podczas II wojna światowa, trudno przecenić zdjęcia z okresu międzywojnia. Szczególną wartość mają fotografie Henryka Poddębskiego, który z uwagą uwieczniał proces powstawania i kształtowania się Polski. Do sieci trafił właśnie album „Niepodległa Poddębskiego” w postaci bezpłatnego e-booka, zawierający blisko 200 unikatowych fotografii jego autorstwa.

Jak mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego: „Kolekcja ta jest (…) unikatową nie tylko ze względu na wyjątkowe kadry, ale także autorski, oryginalny komentarz – każda fotografia została opisana przez twórcę, a układ ten nie uległ zmianie od przedwojnia. Henryk Poddębski swoje zapiski prowadził w dwóch grubych zeszytach. Skrupulatne opisy wskazują daty wykonania fotografii i miejsca uwiecznione na zdjęciach.”

Spław drewna Kanałem Augustowskim w 1935 roku. Zdjęcie z albumu "Niepodległa Poddębskiego".

Spław drewna Kanałem Augustowskim w 1935 roku. Zdjęcie z albumu „Niepodległa Poddębskiego”.

Na fotografiach Poddębskiego możemy oglądać miasta, inwestycje przemysłowe, drewniane wsie, ludzi przy pracy i odpoczynku oraz krajobrazy. Jak czytamy w przedmowie doktora Wojciecha Woźniaka, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych „przemierzając całą Polskę, od Wileńszczyzny, Podola przez Pomorze, Mazury aż po Ziemię Krakowską, Śląsk, Wielkopolskę i Kujawy, dokumentował on miejsca zwykłe i niezwykłe. W sposób szczególny oddał na swoich fotografiach niepowtarzalny klimat Kresów (…).”

Poddębski dbał, by jego prace były publikowane w wydawnictwach naukowych, podręcznikach czy przewodnikach turystycznych. Jednocześnie był artystą, a jego zdjęcia ogląda się jak pocztówki.

Komentarze (2)

  1. JRT Odpowiedz

    Hola, hola. Jakich „zapadłych”? Na tych zdjęciach możemy właśnie zobaczyć, jak wyglądały wiejskie chaty zanim stały się „zapadłe”…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.