Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Żaden element ubioru nie nadaje się lepiej na symbol polskiego warcholstwa, sobiepaństwa i pogardy dla rządów prawa

Pewnych pomysłów nie objąłby swym rzutkim umysłem nawet pan Zagłoba, choć radził sobie z niejednym warchołem podobnym do Łaszcza. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Pewnych pomysłów nie objąłby swym rzutkim umysłem nawet pan Zagłoba, choć radził sobie z niejednym warchołem podobnym do Łaszcza. (fot. domena publiczna)

Delia strażnika koronnego Samuela Łaszcza jest do dziś symbolem warcholstwa i lekceważenia prawa. Właściciel demonstracyjnie kazał ją sobie podbić ciążącymi na nim wyrokami sądowymi.

Samuel Łaszcz (ok. 1588–1649) był doskonałym żołnierzem, jednak w pamięci potomnych zapisał się przede wszystkim jako zabijaka, na którym ciążyło 236 wyroków banicji i 37 infamii.

Świetlista kariera

Wcześnie zaczął wprawiać się w walkach z Tatarami, służąc w prywatnych pocztach magnackich. W wieku 29 lat pojawił się po raz pierwszy w zaciągach koronnych, od razu jako rotmistrz chorągwi kozackiej wojska kwarcianego. Za wybitne zasługi w czasie wyprawy chocimskiej został mianowany w 1621 roku chorążym podolskim.

Walczył w latach 1626–1629 ze Szwedami, później ponownie z Tatarami, by w końcu wziąć udział w wojnie domowej, wywołanej przez hetmana kozackiego Tarasa Fedorowicza. W marcu 1630 roku został starostą owruckim i wystawił na swój koszt kilka chorągwi jezdnych.

Obóz Zaporożców, obraz Józefa Brandta (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Obóz Zaporożców, obraz Józefa Brandta (fot. domena publiczna)

25 listopada 1630 roku Łaszcz mianowany został strażnikiem koronnym i wywiązywał się ze swoich obowiązków znakomicie; w 1634 roku dostał za zasługi w obronie granic starostwo kaniowskie.

W 1637 roku wybuchło nowe powstanie kozackie pod wodzą Pawluka. Nasz bohater wziął udział w walkach przeciw Kozakom i w znacznej mierze dzięki jego działaniom powstanie zostało szybko stłumione. Podobnie stało się z kolejnym, wznieconym w kwietniu 1638 roku przez Ostrzanina. Łaszcz otrzymał w początkach 1639 roku skonfiskowany na Kozakach Trechtymirów z trzema wsiami.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.