Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Koń jaki jest, każdy widzi”. Co warto wiedzieć o pierwszej polskiej encyklopedii?

Autor: William Barraud (domena publiczna)

Autor: William Barraud (domena publiczna)

Bezkrytyczne spojrzenie, kwiecisty i pełny pustych frazesów język oraz kompilacja granicząca z bezmyślnym plagiatem. Książka, w której bezbłędnie odbija się obraz umysłowości typowego polskiego szlachcica.

„Koń jaki jest, każdy widzi”. Zdanie to pochodzi z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny… ks. Joachima Benedykta Chmielowskiego. Autor do tego zdania ograniczył opis wyglądu zwierzęcia, nie zadając sobie trudu wdawania się w jakiekolwiek bliższe szczegóły.

Joachim Benedykt Chmielowski (1700–1763) urodził się w rodzinie szlacheckiej w okolicach Łucka. Studiował we Lwowie i tam został przyjęty w 1722 roku do seminarium katedralnego. Przez jakiś czas był nauczycielem Dymitra Jabłonowskiego, dzięki poparciu jego rodziców, Jana i Joanny, w 1725 roku otrzymał probostwo w Firlejowie, z którym złączona była prebenda w Janczynie. Od swego ucznia dostał później także probostwo w Podkamieniu. Przez długie lata był dziekanem rohatyńskim, został także prałatem domowym arcybiskupa lwowskiego i kanonikiem katedralnym kijowskim.

Płodny kompilator

Był bardzo płodnym pisarzem, choć przeważnie jego twórczość ograniczała się do kompilacji z wcześniej powstałych dzieł. We własnych zbiorach, zapisanych w testamencie bibliotece Załuskich, miał około 120 książek, głównie o treści teologicznej i geograficznej.

"Nowe Ateny"

„Nowe Ateny”

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.