Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Putin odsłonił na Krymie pomnik cara, Ukraina protestuje i nazywa to cynicznym naruszeniem prawa międzynarodowego

Władimir Putin (fot. kremlin.ru, lic. CC BY 4.0)

fot.kremlin.ru, lic. CC BY 4.0 Władimir Putin (fot. kremlin.ru, lic. CC BY 4.0)

Władimir Putin odsłonił na Krymie pomnik cara Aleksandra III, przedostatniego władcy z dynastii Romanowów. Prezydent Rosji podkreślał, że już za życia o monarsze mówiono, że zaprowadza pokój. Do odsłonięcia pomnika doszło na terytorium, które Rosja siłą zaanektowała w 2014 roku.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pełną oburzenia notę przeciwko wizycie Putina na Krymie. Już samo pojawienie się przywódcy Rosji na oderwanym od Ukrainy terytorium rozwścieczyło władze w Kijowie.

W nocie protestacyjnej znalazły się stwierdzenia o naruszeniu suwerenności państwa ukraińskiego. Federacja Rosyjska zaanektowała Krym po nieuznawanym przez kraje Zachodu referendum, jakie odbyło się w 2014 roku.

Putin z pompą odsłonił pomnik przedstawiający popiersie Aleksandra III, który panował w Rosji w latach 1881-1894. Monument składa się z liczącej kilka metrów rzeźby cara stojącej na postumencie oraz z płaskorzeźby znajdującej się z tyłu i przedstawiającej osiągnięcia z czasów, gdy władał on imperium rosyjskim. Na pomniku pojawiły się między innymi wizerunki Dostojewskiego, Czajkowskiego, Mendelejewa, Tołstoja, Przewalskiego.

Władimir Putin na tle pomnika cara Aleksandra III (fot. kremlin.ru)

fot.kremlin.ru Władimir Putin na tle pomnika cara Aleksandra III (fot. kremlin.ru)

Spośród wymienionych postaci wątpliwości budzi przede wszystkim autor „Zbrodni i kary”. Dostojewski zmarł bowiem… kilka miesięcy przed tym, jak Aleksander III wstąpił na tron. Także inne elementy płaskorzeźby wzbudzają dyskusje. Na przykład przedstawienie samolotu skonstruowanego przez Aleksandra Możajskiego, co do którego nie ma dowodów, że był w stanie oderwać się od ziemi. Także kolej transsyberyjska nie jest wyłączną zasługą cara – choć to on rozpoczął jej budowę, prace trwały aż do XX wieku. Wszystkie postaci i wydarzenia, nawet jeśli daty się nie zgadzają, zostały wybrane tak, by pokazywać cara Aleksandra III, jako tego, który przyniósł Rosji dobrobyt.

Władimir Putin nie przejmuje się wątpliwościami. Sam często powtarza powiedzenie, które przypisuje się Aleksandrowi III mówiące o tym, że Rosja ma tylko dwóch sojuszników – swoją armię i flotę. Na pomniku cara wyryto dokładnie te słowa.

Źródła:

  1. Putin odsłonił pomnik na Krymie. Kijów: rażące naruszenie suwerenności, tvn24.pl.
  2. Putin odsłonił na Krymie pomnik cara Aleksandra III, gazetaprawna.pl
  3. Putin odsłonił na Krymie pomnik cara Aleksandra III, PAP.
  4. Putin odsłonił na Krymie pomnik cara Aleksandra III, tvn24.pl.
  5. Ukraińskie MSZ protestuje w związku z wizytą Putina na Krymie, polsatnews.pl
  6. Wielka feta, Putin odsłonił na Krymie pomnik. Pojawiły się kpiny, bo coś z datami nie gra, niezależna.pl

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.