Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zginęli z rąk OUN-UPA, teraz Macierewicz odmawia im upamiętnienia? Kontrowersje wokół tablic na grobie Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie (fot. Userro12345, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Userro12345, lic. CCA-SA 3.0 Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie (fot. Userro12345, lic. CCA-SA 3.0)

Święto niepodległości powinno być okazją do uczczenia wszystkich obrońców Polski, którzy oddali życie za ojczyznę. Tymczasem zamiast spokojnych obchodów, pojawiają się coraz to nowe kontrowersje, z których ogromną część sprowokował minister obrony.

Obecny rząd ogromną wagę przywiązuje do kwestii pomników. W ramach ustawy dezubekizacyjnej wprowadzonej w tym roku zaczęto między innymi usuwać tablice pamiątkowe z czasów PRL-u. Duże kontrowersje wzbudziło na przykład zdjęcie upamiętnienia z posterunku w Baligrodzie, poświęconego milicjantom poległym w starciu z UPA. Jednocześnie powstają coraz to nowe pomniki i komemoracje. Na przykład w przededniu obchodów święta niepodległości, 10 listopada, na grobie Nieznanego Żołnierza odsłonięte zostały nowe tablice poświęcone Polakom, którzy zginęli w walkach z OUN-UPA w latach 1943-1946. Jednak i tu nie obyło się bez kontrowersji.

Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce szczególne. W 1925 roku złożono w nim szczątki młodego Polaka poległego w czasie obrony Lwowa. Jego ciało zostało przeniesione do stolicy z cmentarza Orląt Lwowskich, a jego tożsamości nigdy nie udało się ustalić. Grób ten jest symbolicznym miejscem upamiętnienia najważniejszych wydarzeń dla polskiego oręża.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.