Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kolejny medialny atak na Władysława Bartoszewskiego. Oskarżenia dziennikarza TVP prostuje muzeum Auschwitz

Władysław Bartoszewski (Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0 Władysław Bartoszewski (Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0)

Władysław Bartoszewski już za życia był celem niewybrednych ataków prawicy. Oskarżano go między innymi o kolaborację, wytykano brak formalnego wyższego wykształcenia. Także po śmierci Bartoszewski nie może zaznać spokoju. Tym razem atakuje go prezenter „Wiadomości” TVP, a muzeum Auschwitz punktuje błędy dziennikarza.

W ustach prawicowych polityków i dziennikarzy teorie spiskowe na temat tego, dlaczego Władysław Bartoszewski został zwolniony z obozu Auschwitz powracają co jakiś czas. Nieżyjący profesor nie może się już bronić i prostować kłamstw rozpowszechnianych na swój temat.

Tym razem Bartoszewskiego na Twitterze zaczął atakować prezenter „Wiadomości” TVP Michał Adamczyk. Gdy w słownej przepychance na temat wyjścia profesora z obozu zadał powtarzane przez prawą stronę sakramentalne pytanie „Ile zna Pan, panie pośle przypadków zwolnienia z Auschwitz z powodu złego stanu zdrowia?”, zareagować postanowiła najbardziej uprawniona do odpowiedzi instytucja. Muzeum Auschwitz w odpowiedzi podało konkretne liczby: z obozu zwolniono 2 tys. więźniów politycznych i 9 tys. „więźniów wychowawczych”.

Screen z konta Twitter Michała Adamczyka.

Screen z konta Twitter Michała Adamczyka.

Zamiast zaakceptować zdanie ekspertów, Michał Adamczyk kontynuował atak na Bartoszewskiego, oskarżając go o zablokowanie z zazdrości przyznania Orderu Orła Białego Witoldowi Pileckiemu. Na to powtarzane często przez prawicowych komentatorów kłamstwo ponownie zareagowało Muzeum Auschwitz. Instytucja przypomniała, że Kapituła Orderu Orła Białego miała w tej sprawie wątpliwości natury formalnej – chodziło o kwestię nadawania odznaczenia pośmiertnie. Muzeum opublikowało fragment i odnośnik do dłuższego artykułu opisującego szeroko całą sprawę (w tym zawierającego fragmenty protokołu z posiedzenia Kapituły).

Na temat Władysława Bartoszewskiego narosło mnóstwo mitów mówiących między innymi, że jego siostra wyszła za esesmana (był jedynakiem!), a on sam był kolaborantem (anonimowy człowiek miał to powiedzieć nieznanej z imienia i nazwiska osobie, która powtórzyła to Mirze Modelskiej-Creech, a ta przez telefon opowiedziała Radiu Maryja). Wiele z tych insynuacji merytorycznie i z poparciem źródłowym zostało obalonych tutaj. Sprawą wypowiedzi prezentera „Wiadomości” zainteresował się także portal satyryczny „ASZdziennik”. Redakcja zdecydowała się na „przetłumaczenie” dyskusji Adamczyka z muzeum Auschwitz… na język „pasków” tego programu informacyjnego.

Źródła informacji:

 1. Czy gdzieś jeszcze są granice przyzwoitości? Prezenterzy TVP na celownik wzięli profesora Bartoszewskiego, NaTemat.pl.
 2. Kłótnia gwiazdy Wiadomości TVP z Muzeum Auschwitz wyjaśniona paskami Wiadomości TVP, ASZdziennik.pl.
 3. Kuriozalne wpisy dziennikarza TVP. Jest reakcja Muzeum Auschwitz-Birkenau, Wprost.pl.
 4. L4 z obozu śmierci? Wyjaśniamy dlaczego Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz, Ciekawostkihistoryczne.pl.
 5. „Niewiarygodna hejterada z udziałem gwiazdora TVP”. Kłócił się na Twitterze z Muzeum Auschwitz, Gazeta.pl.
 6. Profil Twitter Michała Adamczyka.
 7. Starcie dziennikarza „Wiadomości” z muzeum Auschwitz. Poszło o prof. Bartoszewskiego, dziennik.pl.

Komentarze (3)

 1. Karol Kulej Odpowiedz

  To przecież ” prezenter” „Wiadomości” , on tylko kontynuuje tradycję Stefanowicza , Tumanowicza, Urbana a to że nie ma na sobie munduru LWP to kwestia mody !

 2. Bartosz W. Odpowiedz

  Bartoszewski sam w chamski sposób obrażał innych i kreował się na najwyższy autorytet, do czego zwyczajnie nie miał kwalifikacji (nie odejmując mu zasług tam gdzie je faktycznie miał). Jak ponadto ocenić jego postawę w sprawie nadania rotmistrzowi Pileckiemu Orderu Orła Białego? Albo jego zwyczajnie głupawe tłumaczenie, kiedy spotkał się z w pełni uzasadnioną i należną krytyką w tej sprawie? Nie kreujmy go więc na kogoś kim zwyczajnie nie był, ale też nie róbmy z niego wcielenia zła.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.