Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kolejny medialny atak na Władysława Bartoszewskiego. Oskarżenia dziennikarza TVP prostuje muzeum Auschwitz

Władysław Bartoszewski (Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0 Władysław Bartoszewski (Mariusz Kubik, lic. CCA-SA 3.0)

Władysław Bartoszewski już za życia był celem niewybrednych ataków prawicy. Oskarżano go między innymi o kolaborację, wytykano brak formalnego wyższego wykształcenia. Także po śmierci Bartoszewski nie może zaznać spokoju. Tym razem atakuje go prezenter „Wiadomości” TVP, a muzeum Auschwitz punktuje błędy dziennikarza.

W ustach prawicowych polityków i dziennikarzy teorie spiskowe na temat tego, dlaczego Władysław Bartoszewski został zwolniony z obozu Auschwitz powracają co jakiś czas. Nieżyjący profesor nie może się już bronić i prostować kłamstw rozpowszechnianych na swój temat.

Tym razem Bartoszewskiego na Twitterze zaczął atakować prezenter „Wiadomości” TVP Michał Adamczyk. Gdy w słownej przepychance na temat wyjścia profesora z obozu zadał powtarzane przez prawą stronę sakramentalne pytanie „Ile zna Pan, panie pośle przypadków zwolnienia z Auschwitz z powodu złego stanu zdrowia?”, zareagować postanowiła najbardziej uprawniona do odpowiedzi instytucja. Muzeum Auschwitz w odpowiedzi podało konkretne liczby: z obozu zwolniono 2 tys. więźniów politycznych i 9 tys. „więźniów wychowawczych”.

Screen z konta Twitter Michała Adamczyka.

Screen z konta Twitter Michała Adamczyka.

Zamiast zaakceptować zdanie ekspertów, Michał Adamczyk kontynuował atak na Bartoszewskiego, oskarżając go o zablokowanie z zazdrości przyznania Orderu Orła Białego Witoldowi Pileckiemu. Na to powtarzane często przez prawicowych komentatorów kłamstwo ponownie zareagowało Muzeum Auschwitz. Instytucja przypomniała, że Kapituła Orderu Orła Białego miała w tej sprawie wątpliwości natury formalnej – chodziło o kwestię nadawania odznaczenia pośmiertnie. Muzeum opublikowało fragment i odnośnik do dłuższego artykułu opisującego szeroko całą sprawę (w tym zawierającego fragmenty protokołu z posiedzenia Kapituły).

Na temat Władysława Bartoszewskiego narosło mnóstwo mitów mówiących między innymi, że jego siostra wyszła za esesmana (był jedynakiem!), a on sam był kolaborantem (anonimowy człowiek miał to powiedzieć nieznanej z imienia i nazwiska osobie, która powtórzyła to Mirze Modelskiej-Creech, a ta przez telefon opowiedziała Radiu Maryja). Wiele z tych insynuacji merytorycznie i z poparciem źródłowym zostało obalonych tutaj. Sprawą wypowiedzi prezentera „Wiadomości” zainteresował się także portal satyryczny „ASZdziennik”. Redakcja zdecydowała się na „przetłumaczenie” dyskusji Adamczyka z muzeum Auschwitz… na język „pasków” tego programu informacyjnego.

Źródła informacji:

 1. Czy gdzieś jeszcze są granice przyzwoitości? Prezenterzy TVP na celownik wzięli profesora Bartoszewskiego, NaTemat.pl.
 2. Kłótnia gwiazdy Wiadomości TVP z Muzeum Auschwitz wyjaśniona paskami Wiadomości TVP, ASZdziennik.pl.
 3. Kuriozalne wpisy dziennikarza TVP. Jest reakcja Muzeum Auschwitz-Birkenau, Wprost.pl.
 4. L4 z obozu śmierci? Wyjaśniamy dlaczego Władysław Bartoszewski wyszedł z Auschwitz, Ciekawostkihistoryczne.pl.
 5. „Niewiarygodna hejterada z udziałem gwiazdora TVP”. Kłócił się na Twitterze z Muzeum Auschwitz, Gazeta.pl.
 6. Profil Twitter Michała Adamczyka.
 7. Starcie dziennikarza „Wiadomości” z muzeum Auschwitz. Poszło o prof. Bartoszewskiego, dziennik.pl.

Komentarze (3)

 1. Karol Kulej Odpowiedz

  To przecież ” prezenter” „Wiadomości” , on tylko kontynuuje tradycję Stefanowicza , Tumanowicza, Urbana a to że nie ma na sobie munduru LWP to kwestia mody !

 2. Bartosz W. Odpowiedz

  Bartoszewski sam w chamski sposób obrażał innych i kreował się na najwyższy autorytet, do czego zwyczajnie nie miał kwalifikacji (nie odejmując mu zasług tam gdzie je faktycznie miał). Jak ponadto ocenić jego postawę w sprawie nadania rotmistrzowi Pileckiemu Orderu Orła Białego? Albo jego zwyczajnie głupawe tłumaczenie, kiedy spotkał się z w pełni uzasadnioną i należną krytyką w tej sprawie? Nie kreujmy go więc na kogoś kim zwyczajnie nie był, ale też nie róbmy z niego wcielenia zła.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.