Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Radomska fabryka wypuści broń, z jakiej strzelali powstańcy warszawscy

Pistolet Vis w Muzeum Powstania Warszawskiego. (zdj. opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0, autor: Halibutt )

fot.Halibutt, lic. CC BY-SA 3.0 Pistolet Vis w Muzeum Powstania Warszawskiego. (zdj. opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0, autor: Halibutt )

Legendarny Vis będzie znowu produkowany. Fabryka w Radomiu postanowiła odpowiedzieć na zapotrzebowanie miłośników broni. Vis wejdzie do stałej produkcji.

Vis to kultowa broń, która została uwieczniona na wielu fotografiach z okresu II wojny światowej, a także między innymi w piosence. Jej słowa brzmią: Pałacyk Michla, Żytnia, Wola. Bronią jej chłopcy od „Parasola”. Choć na tygrysy mają Visy, to warszawiaki – fajne chłopaki są.

Jest to fragment powstańczego hymnu Batalionu Parasol, który pokazuje, że to właśnie te pistolety były często wykorzystywane i w akcjach Polskiego Państwa Podziemnego i w czasie powstania warszawskiego.

Prototyp tego najsłynniejszego polskiego pistoletu powstał w 1930 roku. Początkowo miał nosić nazwę WiS, utworzoną od nazwisk swoich konstruktorów, Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, którą ostatecznie zmieniono na identycznie wymawianą Vis, po łacinie oznaczającą „siłę”.

W 1936 roku Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła regularną produkcję, a pistolet stał się elementem uzbrojenia kadry Wojska Polskiego. W materiale przygotowanym przez „Gazetę Wyborczej” Adam Suliga, prezes Fabryki Broni w Radomiu tak uargumentował decyzję kierownictwa firmy:

Cały czas dostajemy zapytania o możliwość kupienia egzemplarzy, więc zdecydowaliśmy się na to zainteresowanie rynku odpowiedzieć. Wznawiamy produkcję najbardziej popularnego wzoru nr 35.

Radomska Fabryka Broni już kilkukrotnie wypuszczała krótkie serie visów z różnych okazji, na przykład na dziewięćdziesięciolecie firmy. Za każdym razem pistolety rozchodziły się błyskawicznie.

Źródła informacji:

  1. Fabryka Broni w Radomiu chce zarabiać na Visach. Legendarny pistolet znów w produkcji, „Wyborcza.pl”
  2. Pistolet VIS wz.35, „dobroni.pl”
  3. Vis, kultowa polska broń, wraca do produkcji, „Antyradio”

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.