Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Radomska fabryka wypuści broń, z jakiej strzelali powstańcy warszawscy

Pistolet Vis w Muzeum Powstania Warszawskiego. (zdj. opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0, autor: Halibutt )

fot.Halibutt, lic. CC BY-SA 3.0 Pistolet Vis w Muzeum Powstania Warszawskiego. (zdj. opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0, autor: Halibutt )

Legendarny Vis będzie znowu produkowany. Fabryka w Radomiu postanowiła odpowiedzieć na zapotrzebowanie miłośników broni. Vis wejdzie do stałej produkcji.

Vis to kultowa broń, która została uwieczniona na wielu fotografiach z okresu II wojny światowej, a także między innymi w piosence. Jej słowa brzmią: Pałacyk Michla, Żytnia, Wola. Bronią jej chłopcy od „Parasola”. Choć na tygrysy mają Visy, to warszawiaki – fajne chłopaki są.

Jest to fragment powstańczego hymnu Batalionu Parasol, który pokazuje, że to właśnie te pistolety były często wykorzystywane i w akcjach Polskiego Państwa Podziemnego i w czasie powstania warszawskiego.

Prototyp tego najsłynniejszego polskiego pistoletu powstał w 1930 roku. Początkowo miał nosić nazwę WiS, utworzoną od nazwisk swoich konstruktorów, Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, którą ostatecznie zmieniono na identycznie wymawianą Vis, po łacinie oznaczającą „siłę”.

W 1936 roku Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła regularną produkcję, a pistolet stał się elementem uzbrojenia kadry Wojska Polskiego. W materiale przygotowanym przez „Gazetę Wyborczej” Adam Suliga, prezes Fabryki Broni w Radomiu tak uargumentował decyzję kierownictwa firmy:

Cały czas dostajemy zapytania o możliwość kupienia egzemplarzy, więc zdecydowaliśmy się na to zainteresowanie rynku odpowiedzieć. Wznawiamy produkcję najbardziej popularnego wzoru nr 35.

Radomska Fabryka Broni już kilkukrotnie wypuszczała krótkie serie visów z różnych okazji, na przykład na dziewięćdziesięciolecie firmy. Za każdym razem pistolety rozchodziły się błyskawicznie.

Źródła informacji:

  1. Fabryka Broni w Radomiu chce zarabiać na Visach. Legendarny pistolet znów w produkcji, „Wyborcza.pl”
  2. Pistolet VIS wz.35, „dobroni.pl”
  3. Vis, kultowa polska broń, wraca do produkcji, „Antyradio”

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.