Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szczątki samolotu z czasów II wojny światowej znalezione na budowie

Messerschmitt Bf - 109, podstawowy myśliwiec używany przez Luftwaffe podczas II wojny światowej.

fot.domena publiczna, Niilo Helander, CC BY 4.0 Messerschmitt Bf – 109, podstawowy myśliwiec używany przez Luftwaffe podczas II wojny światowej.

W miejscowości Świerzowa Polska koło Krosna (województwo podkarpackie), podczas kopania fundamentów pod dom, na głębokości 90 centymetrów odkryto pozostałości samolotu wojskowego z czasów II wojny światowej: skrzynię, części blach i śmigła. Być może jest to niemiecki messerschmitt.

W obawie, że w niższych warstwach mogą się kryć ludzkie szczątki i niewybuchy, właściciel działki przerwał prace, a o znalezisku powiadomił policję i służby konserwatorskie. Teren został odizolowany, by służby mogły przeprowadzić odpowiednie badania.

Znalezisko nie jest pierwszym tego typu na Podkarpaciu, co nie dziwi, ponieważ Niemcy używali na tym terenie aż trzech lotnisk: w Krośnie, a także w Moderówce i Łężanach. Pierwsze z nich miało znaczenie strategiczne. Wylatywały z niego samoloty mające za zadanie zrzucać bomby na Związek Radziecki.

Niemieckie fabryki wyprodukowały ponad 30 tys. egzemplarzy myśliwców Messerschmitt BF 109. Powszechnie uważano je za jedne z najlepszych samolotów II wojny światowej. Były uzbrojone w dwa karabiny kaliber 7,9 mm oraz dwa działka 20 mm.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.