Radomska fabryka wypuści broń, z jakiej strzelali powstańcy warszawscy
Legendarny Vis będzie znowu produkowany. Fabryka w Radomiu postanowiła odpowiedzieć na zapotrzebowanie miłośników broni. Vis wejdzie do stałej produkcji.
Vis to kultowa broń, która została uwieczniona na wielu fotografiach z okresu II wojny światowej, a także między innymi w piosence. Jej słowa brzmią: Pałacyk Michla, Żytnia, Wola. Bronią jej chłopcy od „Parasola”. Choć na tygrysy mają Visy, to warszawiaki – fajne chłopaki są.
Jest to fragment powstańczego hymnu Batalionu Parasol, który pokazuje, że to właśnie te pistolety były często wykorzystywane i w akcjach Polskiego Państwa Podziemnego i w czasie powstania warszawskiego.
Prototyp tego najsłynniejszego polskiego pistoletu powstał w 1930 roku. Początkowo miał nosić nazwę WiS, utworzoną od nazwisk swoich konstruktorów, Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, którą ostatecznie zmieniono na identycznie wymawianą Vis, po łacinie oznaczającą „siłę”.
W 1936 roku Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła regularną produkcję, a pistolet stał się elementem uzbrojenia kadry Wojska Polskiego. W materiale przygotowanym przez „Gazetę Wyborczej” Adam Suliga, prezes Fabryki Broni w Radomiu tak uargumentował decyzję kierownictwa firmy:
Cały czas dostajemy zapytania o możliwość kupienia egzemplarzy, więc zdecydowaliśmy się na to zainteresowanie rynku odpowiedzieć. Wznawiamy produkcję najbardziej popularnego wzoru nr 35.
Radomska Fabryka Broni już kilkukrotnie wypuszczała krótkie serie visów z różnych okazji, na przykład na dziewięćdziesięciolecie firmy. Za każdym razem pistolety rozchodziły się błyskawicznie.
Dodaj komentarz