Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Z wykształcenia teolog, z zawodu katecheta, do tego były radny z PiS-u. Czy ma wystarczające kompetencje na inspektora w IPN-ie?

Fot. Pixabay.

Fot. Pixabay.

Przedstawiciel placówki zapewnia nas, że w obowiązującej ustawie nie ma nic, co zakazywałoby zatrudniać wskazanego kandydata. Czy jednak Bogusław Łabędzki rzeczywiście jest właściwie przygotowany do pracy w Instytucie Pamięci Narodowej?

O Bogusławie Łabędzkim pisaliśmy niedawno w kontekście jego poglądów na postać Romualda Rajsa „Burego”. Ten były radny PiS uznaje go za bohatera, mimo że ten sam oddział IPN, który zatrudnił kontrowersyjnego teologa, nazwał zbrodnie Rajsa ludobójstwem. W sprawie interesujący jest nie tylko wątek zaangażowania politycznego czy wysoce kontrowersyjnych poglądów Łabędzkiego na tematy bezpośrednio związane z zakresem działań instytutu. Wątpliwości w prasie, a nawet szydercze komentarze, wzbudziła także kwestia wykształcenia zatrudnionego wiosną inspektora.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dra Tomasza Danileckiego, asystenta prasowego dyrektora białostockiego oddziału IPN. Jak się dowiedzieliśmy:

Pan Łabędzki uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej tytuł magistra oraz licencjat tzw. rzymski, który na uczelniach z prawami papieskimi jest stopniem naukowym otwierającym drogę do samodzielnej pracy naukowej oraz do studiów doktoranckich, na które uczęszczał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego po ukończeniu studiów magisterskich.

Czego uczą na misjologii?

Sam zainteresowany podkreśla na swojej stronie internetowej, że ukończył studia w zakresie misjologii. Postanowiliśmy w związku z tym sprawdzić, jak studia teologiczne na kierunku misjologia mogą przygotować do pracy w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji na stanowisku specjalisty (starszego inspektora).

W tym celu przejrzeliśmy ramowy plan studiów misjologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który powstał na bazie Akademii Teologii Katolickiej: uczelni jaką ukończył Łabędzki. Uniwersytet nie podaje dokładnego planu studiów z wyszczególnioną ilością godzin wykładów, ćwiczeń i seminariów.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

  Komentarze

  brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

  Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.