Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Według ONZ Kanada historycznie niszczyła czarne społeczności. Ma przeprosić i wypłacić odszkodowanie

Tym razem dyskusja na temat reparacji rozpoczęła się za oceanem. Grupa robocza ekspertów Rady Praw Człowieka ONZ uznała, że Kanada powinna nie tylko przeprosić za niewolnictwo i jego konsekwencje dla ludności o afrykańskich korzeniach, ale i zapłacić zadośćuczynienie.

Po wizycie w Kanadzie grupa robocza ekspertów ONZ do spraw osób o afrykańskim pochodzeniu sporządziła obszerny raport na temat rasizmu. Otwierają go podziękowania za zaproszenie oraz za współpracę i wsparcie między innymi dla władz prowincji Nowa Szkocja, Ontario i Quebec. Dalej jednak przedstawiciele ONZ przechodzą do krytyki systemowego rasizmu, wywodzącego się jeszcze z czasów niewolnictwa oraz wskazują sposoby poprawienia sytuacji.

Według raportu, analiza historii Kanady pokazuje, że skierowany przeciwko osobom o korzeniach afrykańskich rasizm oraz dotyczące ich stereotypy są głęboko zakorzenione w instytucjach, zasadach i praktykach. Z tego powodu wydają się one normą i są kompletnie niewidzialne dla białej większości.

Zdaniem ekspertów niewolnictwo, segregacja rasowa i marginalizacja wciąż mają negatywny wpływ na Kanadyjczyków o afrykańskim pochodzeniu. W myśl raportu należy poruszyć ten problem we współpracy ze społecznościami, których on bezpośrednio dotyka. Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych wskazali cztery najważniejsze działania, jakie władze Kanady powinny podjąć w związku z dziedzictwem niewolnictwa:

  1. Podjąć konkretne kroki mające na celu upamiętnienie kwestii niewolnictwa w Kanadzie oraz stworzenia monumentów związanych z historią Afro-Kanadyjczyków.
  2. Prawnie uznać Afro-Kanadyjczyków za odrębną grupę, która ma swój wkład ekonomiczny, polityczny, społeczny, kulturowy i duchowy w historię Kanady.
  3. Wystosować oficjalne przeprosiny oraz rozważyć wypłacenie reparacji za okres niewolnictwa oraz za historyczne niesprawiedliwości.
  4. Upewnić się, że podręczniki oraz inne materiały edukacyjne dokładnie odzwierciedlają fakty historyczne, uwzględniając przeszłe tragedie i okrucieństwa (a w szczególności niewolnictwo), aby unikać negatywnych stereotypów.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.