Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Śląsk buntuje się przeciwko ustawie dekomunizacyjnej. Generał Jerzy Ziętek kością niezgody

Pomnik Jerzego Ziętka (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0, autor: Lestat).

fot.Lestat (lic. CC BY-SA 3.0) Pomnik Jerzego Ziętka (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0, autor: Lestat).

Politycy związani z PiS chcą wyrzucić gen. Ziętka na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Lokalni działacze buntują się przypominając, że to postać silnie związana ze Śląskiem, dbająca o jego rozwój. „Bronię prawa do prowadzenie własnej, regionalnej polityki historycznej” – mówi przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Wokół budzącej spore kontrowersje ustawy dekomunizacyjnej, będącej jednym ze sztandarowych projektów obecnego rządu, narosło wiele kontrowersji. Teraz swój głos w dyskusji dorzucili uczestnicy debaty zorganizowanej przez portal „Silesion.pl”, którzy zgromadzili się by porozmawiać na temat usunięcia z przestrzeni publicznej gen. Jerzego Ziętka.

Ziętek, wieloletni włodarz Śląska za czasów PRL-u, zapisał się w pamięci mieszkańców regionu niejednoznacznie. Z jednej strony dbał o rozwój Śląska i Zagłębia, budował wiele obiektów użyteczności publicznej, między innymi katowicki Spodek. Powołał też do życia Uniwersytet Śląski. Z drugiej strony był aktywnym działaczem partyjnym PZPR, głęboko zakorzenionym w komunistycznym aparacie władzy.

Dyrektor katowickiego oddziału IPN, Andrzej Sznajder, w trakcie debaty na temat gen. Ziętka, wypowiadał się jednoznacznie negatywnie, uznając, że spełnia on wszelkie kryteria nowej ustawy. Dodał przy tym, że nakaz usuwania nazwisk, dat, symboli związanych z komunizmem nowe prawo rozszerza o pomniki. W zawiązku z tym pomnik Jerzego Ziętka stojący w Katowicach od 2005 roku może zostać zniszczony.

Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, uznał, że pamięć o kontrowersyjnym generalne jest potrzebna Ślązakom. Ta potrzeba zasadza się jego zdaniem na Ziętku jako symbolu dobrego gospodarza, który troszczył się o region.

Ja nie bronię generała Jerzego Ziętka, ja bronię prawa do prowadzenie własnej, regionalnej polityki historycznej. Uważam, że kiedykolwiek instytucje centralne ingerują w regionalną pamięć, zachowują się jak słoń w składzie porcelany. Mamy 500 lecie reformacji warto więc zacytować Lutra, który powiedział na temat usuwania obrazów z kościołów: „Cóż z tego, że chcecie usuwać obrazy, skoro one zostaną w sercach i umysłach ludzi”.

Nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej, rozszerzająca nakaz usuwania nazwisk, dat i symboli komunistycznych o pomniki wchodzi w życie w przyszłym miesiącu. Samorządy mają na zastosowanie się do niej 12 miesięcy, licząc od 21 października. Będziemy przyglądać się rozwojowi wypadków.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.