Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szef Publicystyki TVP Info twierdzi, że atakowanie NSZ powinno być karalne!

Mural upamiętniający Narodowe Siły Zbrojne w Gdańsku.

fot.Artur Andrzej, lic. CC BY-SA 3.0 Mural upamiętniający Narodowe Siły Zbrojne w Gdańsku.

Nie milkną echa burzy politycznej, która nastąpiła w ramach debaty o upamiętnieniu 75 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Drugie co do wielkości wojska polskiego podziemia wciąż budzą silne emocje. Oskarża się je m.in. o współpracę z hitlerowcami. Szef publicystyki TVP Info twierdzi: krytykowanie ich to szarganie munduru żołnierza polskiego.

Za trzy dni przypada 75 rocznica uformowania Narodowych Sił Zbrojnych, wojskowego ramienia polskich radykalnych narodowców podczas II wojny światowej. Z tego powodu Sejm przyjął 15 września uchwałę mającą na celu uczczenie ich powstania. W jej treści napisano m.in. o wierność idei niepodległościowej żołnierzy NSZ i ich niezgodzie na narzucenie Polsce władzy komunistycznej.

Uchwała przyjęta przez Sejm przez aklamację wymienia zasługi NSZ, przemilczając grzechy i kontrowersje związane z tą organizacją. Gdy w piątek poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas pojawił się na mównicy sejmowej z opaską NSZ na ramieniu, posypały się pod jego kierunkiem gromy. Rzecznik SLD skwitował wręcz tę manifestację słowami, że dla tego posła „faszyzm to normalka, a kolaboracja z hitlerowcami jest ok”.

Tadeusz Płużański, historyk i dziennikarz, a od dwóch miesięcy szef publicystyki TVP Info, odniósł się do fali krytyki wobec upamiętniania tej formacji, twierdząc, że pochodzi ona ze strony komunistów: „NSZ-towcom często przyprawiano gębę, czyli przypisywano różne akcje, których nigdy nie przeprowadzili. Zarzucano im również współpracę z niemieckim okupantem, która to współpraca miała charakter taktyczny.”

Oskarżanie NSZ o faszyzm, nacjonalizm i antysemityzm to jego zdaniem „szarganie munduru polskiego żołnierza (…). Jeżeli ktoś podnosi rękę na polskiego żołnierza NSZ, to powinien moim zdaniem odpowiedzieć karnie.”

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

fot.domena publiczna Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Tymczasem powstanie Narodowych Sił Zbrojnych nie zostało pozytywnie przyjęte przez władze utworzonej pół roku wcześniej Armii Krajowej, która dążyła do konsolidacji sił podziemia. Nadrzędnym celem NSZ było przywrócenie Polski w przedwojennych granicach na wschodzie, a na zachodzie przesunięcie ich na linię Odry i Nysy Łużyckiej. W związku z tym nastawiały się na walkę zarówno z Wehrmachtem, jak i z Armią Czerwoną, uznając jednak Sowietów za większe zagrożenie. Już w drugiej połowie 1943 roku lokalne oddziały zaczęły wchodzić w porozumienie z Niemcami.

Szczególne kontrowersje budzi postawa Brygady Świętokrzyskiej NZS, którą kieleccy radni w piątek uhonorowali nawet nadając jej imię rondu. W obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej podjęła się ona ścisłej kolaboracji z Niemcami. Narodowe Siły Zbrojne były też oskarżane o mordowanie Żydów, a wedle raportów AK ich członkowie współpracowali z Gestapo.

Źródła informacji:

Komentarze (3)

 1. Leszek Ziętkiewicz Odpowiedz

  Na temat NSZ można wypowiadać się w wielu kontekstach, ale ten najbardziej dumny jest niestety tylko i wyłącznie polityczny ! Sejm uchwalił aklamacją uczczenie NSZ tylko z jednego powodu. Formacja ta walczyła z wpływami komunistycznymi ! Tylko ten fakt tak naprawdę się dla posłów i posłanek liczył ! Należy sobie jednak zadać pytanie czy to ma być jedyny koronny argument do uczczenia czyli de facto składania hołdu tym bojownikom ? Nie, ponieważ historia nie jest tylko czarna albo biała. Są też odcienie szarości a także kolory ! Konstruktywna krytyka zawsze musi szukać zalet tej organizacji jak i jej czarnych wad. Pod tym drugim względem, fakty historyczne są bezlitosne dla NSZ ! W kontekście rozpraw o organizacji warto wspomnieć o pewnym oficerze SS. Sturmfuhrer późniejszy Hauptsturmfuhrer Paul Fuchs bo o nim mowa, był jednym z aktywnych pracowników GESTAPO w dystrykcie radomskim GG. Otóż z jego raportów i wspomnień wynika, że bardzo sobie cenił uwaga współpracę polskich nacjonalistów z NSZ w celu zwalczania bandyckich grup partyzanckich AK, GL i BCh ! Co więcej „Lis” jak go nazywano aktywnie wspomagał oddziały NSZ w obławach na Partyzantów ! Oczywiście ciężko zaufać SS-manowi i wierzyć w jego rewelacje, ale tu z pomocą przychodzi pewien raport napisany w 1943 roku przez ówczesnego jeszcze płk. AK Okulickiego ps. Niedźwiadek. Jak wiadomo AK od momentu swojego przekształcenia z ZWZ szukała współpracy i chciała zorganizować różne funkcjonujące w Polsce organizacje do wspólnej walki z wrogiem pod łączonym dowództwem. W tym celu wysłano w teren oficera AK płk. Okulickiego. Sporządził on raport na temat działalności różnych grup oporu i ocenił ich przydatność w kontekście wspólnych łączonych operacji. O NSZ wypowiadał się prawie zupełnie negatywnie. ” Dochodzą mnie słuchy, ze narodowcy NSZ dokonują pogromów ludności żydowskiej lecz co gorsza współpracują z okupantem w celu rozpracowywania i likwidacji naszych i GL grup leśnych ! Korzystają z pomocy medycznej i kurują się w niemieckich lazaretach. Słyszałem też, ze NSZ dokonało ataku na nasz oddział na Zamojszczyźnie. Te fakty dobitnie świadczą o tym, że współpraca nasza z narodowcami jest wykluczona. Grozi nam to rozłamem lub co gorsza wydaniem po prostu w ręce GESTAPO ! Tak mówił oficer AK o NSZ w 1943 roku. Podsumowując….te dowody świadczą o jednym ! NSZ było po prostu zdrajcami (nie nazywajmy szamba perfumerią) a idiotyczny według mnie argument o taktycznej współpracy lansowany przez Pana Płużańskiego można włożyć między bajki. Taktycznie to można ustawić Roberta Lewandowskiego na boisku albo wojska podczas bitwy a nie taktycznie współpracować z wrogiem. To jest absurd. Zdrada jest zdradą !

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Dziękuję Pani Leszku za ten obszerny i jakże trafny komentarz.

 2. Krzysztof Pyka Odpowiedz

  Panie – Tadeusz Płużański! Zgodnie z pańskim oświadczeniem na antenie TVPiS – wyzywam Pana do okazania konsekwencji – Ja Krzysztof Pyka, adres dla doręczeń: Wrocław Al. Kasztanowa 20/8, stwierdzam: „NSZ był formacją faszystowską, zbrodniczą, zdradził Polskę współpracując z hitlerowcami, tak jak każdy kto z nimi współpracował zdradził ludzkość, dokonał szeregu zbrodni pomagając w holocauście, strzelał do zwyczajnych ludzi w obronie pańskich przywilejów żeby zapobiec reformie rolnej, zostawić chłopów w położeniu czarnych niewolników z południa USA, ci z lasu którzy nie złożyli broni po amnestii w dużej mierze stali się zwykłymi bandytami, taka jest prawda, prawdy nie zamażecie tak jak nomenklatura nie zdołała zamazać prawdy o staliniźmie czy katyńskiej zbrodni, hańba Wam! Panie Płużański – zapraszam do sądu, jeżeli zhańbicie wielowiekową tradycję polskiej wolności znów nakładając kaganiec cenzury – zgłaszam się pierwszy do odsiadki!

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.