Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kontrowersyjny prezydent Filipin czci obalonego dyktatora

Ferdinand Marcos,. Zdjęcie opublikowane na licencji CCA-SA 3.0, autor: Dino Bartomucci (koloryzacja: Bluemask)

fot.Dino Bartomucci (koloryzacja: Bluemask) Ferdinand Marcos,. Zdjęcie opublikowane na licencji CCA-SA 3.0, autor: Dino Bartomucci (koloryzacja: Bluemask)

Ferdinand Marcos, który rządził Filipinami przez 21 lat, zasłynął z bezwzględnego prześladowania przeciwników politycznych i defraudowania bajońskich sum. Prezydent Rodrigo Duerte, oskarżany o wykorzystywanie szwadronów śmierci, prowadzi politykę rewizjonizmu historycznego i jego urodziny ogłasza świętem i dniem wolnym od pracy.

Ferdinand Marcos został wybrany na urząd prezydenta w sposób demokratyczny. Swoje rządy zaczął od szeregu reform rolnictwa, przemysłu i edukacji.

Z czasem już nie dało się ukryć jego dyktatorskich zapędów. Bezwzględnie walczył z opozycją, a jego główny oponent został zastrzelony przez bliskiego współpracownika i krewnego prezydenta. Po sfałszowanych wyborach przeprowadził falę aresztowań wśród opozycji, co doprowadziło do wybuchu zamieszek w całym kraju. Wreszcie Marcos musiał uciekać wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami. Po jego śmierci na wygnaniu w 1989 roku ciało byłego dyktatora po spełnieniu przez rodzinę warunków postawionych przez rząd Filipin wróciło do ojczyzny.

Kontrowersyjny urzędujący prezydent Filipin Rodrigo Duerte oskarżany jest o wykorzystywanie szwadronów śmierci do walki z dealerami narkotykowymi. Amnesty Internationa w swoim raporcie jego poczynania nazywa wojną z biedotą ponieważ w atakach giną tylko najbiedniejsi, a grube ryby półświatka są bezpieczne.

Kontrowersyjny pogrzeb

W zeszłym roku głowa państwa zdecydowała się spełnić życzenie rodziny Marcosów i zezwoliła na pochowanie patriarchy rodu na Cmentarzu Bohaterów w Taguig. Jest to filipińska nekropolia narodowa, na której pochowani są zasłużeni politycy, wojskowi i uczestnicy walk o niepodległość kraju. Ceremonia odbyła się w sekrecie, jednak sam fakt pochówku wywołał wściekłość wśród dawnych opozycjonistów, którzy w 1986 roku obalili dyktaturę i wypędzili głowę państwa z kraju.

fot.domena publiczna Druga inauguracja Marcosa. Później zaczęła się dyktatura.

Filipińska Narodowa Komisja Historyczna z okazji setnych urodzin Marcosa oficjalnie zmieniła jego biogram na monumencie w jego rodzinnej miejscowości Ilocos Norte. Obecny zaledwie w kilku słowach nadmienia, że Filipiny w latach 1972-1981 były dyktaturą wojskową. Lokalny agent biura turystycznego Aian Raquel cytowany przez filipiński portal „philstar.com” podkreśla, że urodziny Marcosa należy upamiętnić jako historyczny kamień milowy. Na początku miesiąca prezydent Rodrigo Duerte ogłosił 11 września, dzień urodzin dyktatora, dniem wolnym od pracy i świętem.

Z taką postawą nie godzi się część członków Filipińskiej Narodowej Komisji Historycznej. Wśród nich jest Maria Selena Dionko, córka aktywnego opozycjonisty walczącego z dyktaturą Marcosa Jose „Ka Pepe” Diokno. Wraz z dwoma innymi zarządu Komisji złożyła rezygnację. W 2016 roku ta sama instytucja opublikowała broszurę wyjaśniającą, dlaczego dyktator nie powinien być pochowany na narodowej nekropolii.

Źródło informacji:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.