Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Polak odczyta tajemnicze pismo z Wyspy Wielkanocnej?

Tabliczka zapisana w piśmie rongorongo.

fot.domena publiczna Tabliczka zapisana w piśmie rongorongo.

Na leżącej z daleka od jakiejkolwiek cywilizacji Wyspie Wielkanocnej kilkaset lat temu powstało niezwykłe pismo rongorongo. Próby jego odczytania spędzają sen z powiek badaczy. Niezwykłego wyzwania podjął się między innymi Polak, dr Rafał Wieczorek.

Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej jako jedyni w Polinezji opracowali własny system zapisu. Do dziś nie wiemy dlaczego, ale – jak się zdaje – to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie pismo powstało od zera, niezależnie od innych lokalizacji. Do naszych czasów zachowało się 25 tekstów wyrytych w rongorongo. Rdzenni mieszkańcy wyspy, z braku drewna, w schyłkowym okresie używali tabliczek jako podpałki.

Pismo rozszyfrowuje hobbistycznie kilka osób. „Aby sprawa ruszyła do przodu, niezbędne jest powołanie zespołu badawczego, który zająłby się tylko tym” – mówi dla PAP doktor Rafał Wieczorek z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który na co dzień zajmuje się astrobiologią. Nie ukrywa jednak, że pasji rozczytania rongorongo poświęca coraz więcej czasu.

Badacze pisma ustalili już, że posługiwała się nim tylko arystokracja wyspy, że zdania odczytywano obracając przedmiot w czasie czytania, a znaki mogły przedstawiać zarówno słowa, jak i litery.

Tabliczka zapisana w piśmie rongorongo.

fot.domena publiczna Tabliczka zapisana w piśmie rongorongo.

Jedna z tabliczek na pewno dotyczy zjawisk astronomicznych. Z analiz polskiego naukowca wynika, że jeszcze jedna z nich ma taką treść. Doktor Wieczorek stwierdził to dzięki analizie statystycznej znaków, które miejscami pokrywały się w przypadku obu zabytków.

W najnowszej publikacji polski badacz wyjaśnił jeden ze stosowanych znaków na tabliczkach. Symbol przedstawiający trzy koraliki pełnił według niego rolę duplikatora – podwaja słowo, tak jak z rongo robi rongorongo.

Rafał Wieczorek liczy na sukces. Jak sam mówi: „badając dalej wewnętrzną strukturę pisma i jego układ z pewnością zrobimy dalszy postęp w tej dziedzinie”.

Źródła informacji:

  1. Rafał Wieczorek, Putative duplication glyph in the rongorongo script,Cryptologia”, Vol. 41/2017, Issue 1.
  2. Szymon Zdziebłowski, Polak próbuje odczytać unikatowe pismo z Wyspy Wielkanocnej, PAP – Nauka w Polsce.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.