Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Chińskie muzeum zapłaci za rozszyfrowanie starożytnego tekstu

Kość wróżebna z czasów dynastii Shang, pochodząca z ok. 1200 p. n. e. Obecnie znajduje się w National Museum of China.

fot.BabelStone/CC by 3.0 Kość wróżebna z czasów dynastii Shang, pochodząca z XIII w. p. n. e.; obecnie znajdująca się w National Museum of China.

Narodowe Muzeum Chińskiego Piśmiennictwa w Anyang w prowincji Henan poszukuje osoby, która wyjaśni znaczenie inskrypcji wyrytych na starożytnych kościach wróżebnych. W zamian za odczytanie nawet jednego znaku Chińczycy oferują dużą sumę pieniędzy.

Kości wróżebne zostały po raz pierwszy odkryte w 1899 r. w pobliżu Anyangu. Są to fragmenty żółwich skorup i kości zwierzęcych, na których wyryto pytania skierowane do wyroczni. Inskrypcje są uznawane za najstarszy znany zabytek chińskiego piśmiennictwa – pochodzą sprzed ponad 3 tysięcy lat, z czasów dynastii Shang.

Do dziś wykopano około 100 tysięcy takich kawałków. Spośród 5000 tysięcy znaków znajdujących się na znalezionych kościach udało się odczytać jedynie 2000. Jak twierdzi Liu Fenghua z Uniwersytetu w Zhengzhou specjalizujący się w kościach wróżebnych, pozostałe znaki to w większości nazwy miejsc i nazwiska. Ich znaczenie jest dzisiaj trudne do zweryfikowania, ponieważ wiele miast i regionów zmieniło swoje pierwotne nazwy.

Muzeum liczy na to, że finansowa zachęta przyspieszy rozwój badań nad inskrypcjami i pomoże rozszyfrować ich treść. Za ostateczne wyjaśnienie znaku o niepotwierdzonym przez badaczy znaczeniu oferuje kwotę 50 tysięcy juanów (27 tysięcy złotych), zaś za odczytanie niezinterpretowanego jeszcze znaku – 100 tysięcy juanów (54 tysiące złotych).

Źródła informacji:

  1. Dani-Elle Dubé, Chinese museum will pay over $18,000 per character to anyone who can decipher ancient text, Global News.
  2. Chińskie muzeum oferuje niemałe pieniądze za pomoc w rozszyfrowaniu starożytnych inskrypcji zapisanych na kościach wróżebnych, Booklips.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.