Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

W Warszawie otwarto nową wystawę w Muzeum Farmacji

Wnętrza Muzeum Farmacji (zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor Adrian Grycuk)

fot.Adrian Grycuk Wnętrza Muzeum Farmacji (zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor Adrian Grycuk)

Działające od lat dziewięćdziesiątych stołeczne Muzeum Farmacji imienia Antoniny Leśniewskiej doczekało się odnowionej wystawy. 6 września otwarto dla publiczności nową ekspozycję stałą „Res pharmaceuticae”.

Postać patronki obiektu jest ze wszech miar ciekawa. Antonina Leśniewska była pierwszą kobietą, która w carskiej Rosji uzyskała tytuł magistra farmacji. Także w innych kwestiach była prawdziwą pionierką.

Jako pierwsza w Europie w Petersburgu otworzyła w 1901 roku aptekę prowadzoną przez kobietę. Dwa lata później uruchomiła Farmaceutyczną Szkołę dla Kobiet. Oprócz tego była zaangażowaną działaczką społeczną. Od roku 1933 aż do swojej śmierci Leśniewska była właścicielką apteki, która mieściła się pod tym samym adresem, co muzeum.

W Muzeum Farmacji, stanowiącym oddział Muzeum Warszawy, można obejrzeć kilka ekspozycji. Wśród nich znajdziemy między innymi zrekonstruowane wnętrze przedwojennej apteki, leki wschodniej medycyny Kampo, czy kolekcję aptecznych naczyń i utensyliów. Nową wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Wspieranie działań muzealnych 2017.

Muzeum Farmacji znajduje się przy ulicy Piwnej 31/33. Do końca 2017 roku cena biletów jest symboliczna i wynosi 2 zł za bilet normalny oraz 1 zł za ulgowy.

Źródła informacji:

  1. Muzeum Warszawy
  2. Stowarzyszenie Szpitala Ujazdowskiego
  3. Muzeum Farmacji imienia Antoniny Leśniewskiej

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.