Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Unikalny Park Archeologiczny powstanie niedaleko Nowego Targu

Skała Obłazowa, w której znajduje się jaskinia. Widok w 2009 roku.

fot.Jerzy Opioła, lic. CC BY-SA 4.0, 3.0, 2.5, 2.0, 1.0 Skała Obłazowa, w której znajduje się jaskinia. Widok w 2009 roku.

W miejscowości Nowa Biała koło Nowego Targu już za dwa lata zostanie otwarty Park Archeologiczny. Lokalizacja jest nieprzypadkowa. To właśnie tam znajduje się jaskinia Obłazowa, w której odkryto m.in. najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta, liczący sobie aż 30 tysięcy lat.

W czwartek 31 sierpnia bieżącego roku zastępca wójta gminy Nowy Targ Marcin Kolasa powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że trwają przygotowania do złożenia o dofinansowanie budowy Parku Archeologicznego. Dzięki współdziałaniu ze słowackimi partnerami wniosek powstaje w ramach transgranicznego programu współpracy. Istnieje szansa, że nawet 85% kosztów, planowanych na około 8-9 milionów złotych, zostanie zrefundowanych.

Przetarg na projekt Parku Archeologicznego pod koniec ubiegłego roku wygrał projekt kieleckiego biura architektonicznego. Prace nad budową Parku Archeologicznego mają zacząć się w przyszłym roku. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na 2019 rok. Centralnym miejscem będzie zrekonstruowana jaskinia Obłazowa. Znajdować się w niej będzie m.in. znaleziony tam najstarszy znany bumerang, obecnie prezentowany w jednym z krakowskich muzeów.

W ramach rekonstrukcji zwiedzający zobaczą zasiedlone przez neandertalczyków wnętrze jaskini, i to bez konieczności wciskania się do trudno dostępnej groty. W planach jest także budowa sieci ścieżek, prowadzących do ekspozycji tematycznymi w formie tablic oraz makiet fauny i flory okresu kamienia łupanego.

Inwestycja ta ma być bodźcem do rozwoju lokalnego, porównywalnego choćby do pobliskiej Białki Tatrzańskiej.

Badania Obłazowej rozpoczęły się w 1985 roku. Archeolodzy natrafili tam m.in. na ślady obozowiska łowców reniferów sprzed 12 tysięcy lat. Znawcy sądzą, że jaskinia mogła spełniać funkcję sakralną.

Źródła informacji:

  1. Małopolskie/ Obok jaskini Obłazowej powstanie Park Archeologiczny, PAP Nauka w Polsce.
  2. Tak będzie wyglądał Park Archeologiczny Obłazowa w Nowej Białej, Podhale24.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.