Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Roman Giertych: PiS jest jak Sanacja. Analogie są przerażające

Roman Giertych uważa, że PiS nie przez przypadek nawiązuje do Sanacji i Piłsudskiego

fot.Domena Publiczna Roman Giertych uważa, że PiS nie przez przypadek nawiązuje do Sanacji i Piłsudskiego

Były wicepremier Roman Giertych porównał sytuację współczesnej Polski do tej, jaka miała miejsce w 1939 roku. Ostrzega przy tym, że historia lubi się powtarzać.

Były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego porównał sytuację, w jakiej znalazła się Polska tuż przed wybuchem II wojny światowej do obecnej. Znany adwokat stwierdził, że „analogie są wprost przerażające”.

„W 1939 rządziła Polską ekipa, którą obecna nasza władza czci i szanuje. Warto może się więc tej ekipie przyjrzeć, aby wyciągnąć naukę na chwilę obecną. Warto również porównać ówczesne nasze osamotnienie, z obecną sytuacją” – napisał na swoim fanpage Roman Giertych.

Giertych napisał, że „ekipa sanacji opanowała wszystkie urzędy państwowe tworząc klikę, w której jedynym kryterium uzyskiwania urzędów było zwykłe lizusostwo wobec władzy. Kwitła korupcja, nepotyzm, kolesiostwo i niekompetencja. W ciągu kilkunastu lat z kraju, który jeszcze w roku 1920 był w stanie pokonać samodzielnie Sowiety, staliśmy się zacofanym wojskowo i gospodarczo obszarem.”

Dodaje, że „rządy sanacyjne opierały się na prymitywnym nacjonalizmie połączonym z przeświadczeniem o mocarstwowości. (…) Tymczasem siła była marnowana w korupcji, głupocie i niekompetencji. Wybitnych generałów takich jak Rozwadowski, Zagórski i wielu innych albo mordowano, albo więziono, albo wywalano z wojska. Na ich miejsce wstawiano dawnych bojowców PPS, których jedyną zasługą była wierność Wodzowi.”

Ówczesną sytuację polityczną porównuje do obecnej, w której partię rządzącą porównuje do Sanacji. Sugerując, że nie jest to przypadek: „Dzisiaj rządzi nami człowiek, który pragnął, aby jego brat spoczął przy trumnie Piłsudskiego. To nie tylko przypadek, to świadomy wybór. Obydwaj bracia Kaczyńscy byli zawsze do szpiku kości piłsudczykami. I dzisiaj według tego samego wzoru rządzi nami jeden z nich.”

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.