Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najsłynniejsze zdjęcie Alberta Einsteina sprzedane

Einstein na zdjęciu z lat 50.

fot.John D. Schiff/domena publiczna Einstein na zdjęciu z lat 50.

125 tysięcy dolarów zapłacił anonimowy kupiec w czwartek podczas licytacji w domu aukcyjnym w Los Angeles. Legendarna fotografia, na której genialny fizyk wystawia język została zrobiona w 1951 roku, podczas jego siedemdziesiątych drugich urodzin.

Einstein opuszczał przyjęcie w towarzystwie Franka Aydelotte, angielskiego profesora i kierownika Instytutu Badań Zaawansowanych oraz jego żony Marie Jeanette. Małżeństwo również widać na zdjęciu. Odbitki, które mamy okazję oglądać w reklamach czy prasie, najczęściej wykorzystują wycięty wizerunek noblisty. Dziennikarze błagali go, aby zapozował im do zdjęcia. Einstein przekornie wsiadł do samochodu i pokazał wszystkim język. Szczęśliwym fotografem okazał się Arthur Sasse.

Genialny fizyk uwielbiał zdjęcie. Poprosił o odbitki, które później wykorzystywał jako kartki z życzeniami prezentując je swoim przyjaciołom.

Oryginał, który w czwartek trafił na licytację zawierał również autograf Einsteina.

Wiele osób jest w stanie zapłacić spore sumy za pamiątki związane z osobą noblisty. Niedawno sprzedano jego korespondencję za ponad 60 tys. dolarów.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.