Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najsłynniejsze zdjęcie Alberta Einsteina sprzedane

Einstein na zdjęciu z lat 50.

fot.John D. Schiff/domena publiczna Einstein na zdjęciu z lat 50.

125 tysięcy dolarów zapłacił anonimowy kupiec w czwartek podczas licytacji w domu aukcyjnym w Los Angeles. Legendarna fotografia, na której genialny fizyk wystawia język została zrobiona w 1951 roku, podczas jego siedemdziesiątych drugich urodzin.

Einstein opuszczał przyjęcie w towarzystwie Franka Aydelotte, angielskiego profesora i kierownika Instytutu Badań Zaawansowanych oraz jego żony Marie Jeanette. Małżeństwo również widać na zdjęciu. Odbitki, które mamy okazję oglądać w reklamach czy prasie, najczęściej wykorzystują wycięty wizerunek noblisty. Dziennikarze błagali go, aby zapozował im do zdjęcia. Einstein przekornie wsiadł do samochodu i pokazał wszystkim język. Szczęśliwym fotografem okazał się Arthur Sasse.

Genialny fizyk uwielbiał zdjęcie. Poprosił o odbitki, które później wykorzystywał jako kartki z życzeniami prezentując je swoim przyjaciołom.

Oryginał, który w czwartek trafił na licytację zawierał również autograf Einsteina.

Wiele osób jest w stanie zapłacić spore sumy za pamiątki związane z osobą noblisty. Niedawno sprzedano jego korespondencję za ponad 60 tys. dolarów.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.