Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dziennik Johna F. Kennedy’ego sprzedany za ponad 700 tysięcy dolarów

John F. Kennedy w czasie kampanii prezydenckiej.

fot. Jeff dean/domena publiczna John F. Kennedy w czasie kampanii prezydenckiej.

W domu aukcyjnym RR Auction za 718 500 dolarów sprzedano dziennik prowadzony przez Kennedy’ego, gdy ten tuż po wojnie był korespondentem prasowym w Europie.

Zawiera on 61 stron z czego 12 to odręczne notatki przyszłego amerykańskiego prezydenta. Pozostałe zapisano na maszynie.

Na kartach dziennika Kennedy zanotował między innymi swoje przemyślenia na temat Hitlera (zwiedzał ruiny zbombardowanego Berchtesgaden), refleksje na temat powojennych stosunków USA z ZSRR, czy w końcu uwagi dotyczące kampanii wyborczej prowadzonej przez Winstona Churchilla latem 1945 roku.

Dziennik na aukcji wystawiła Deidre Henderson, która otrzymała go w 1959 roku od autora, gdy pracowała w jego sztabie, kiedy ten był jeszcze senatorem. Przed środową aukcją szacowano, że kupujący będzie musiał zapłacić około 200 tysięcy dolarów. Licytacja była jednak bardzo zacięta i cena poszybowała aż do 718 500 dolarów.

Szczęśliwym nabywcą został Joseph Alsop, znany kolekcjoner pamiątek po Kennedym. W 1960 roku, jako 16-latek miał on okazję poznać późniejszego gospodarza Białego Domu.

Źródła newsa:

  1. nbcwashington.com
  2. Daily News
  3. CNN

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.