Badania genetyczne kości neandertalczyka każą nam zmienić postrzeganie prehistorii
Nasi przodkowie zaczęli krzyżować się z neandertalczykami znacznie wcześniej, niż sądziliśmy. Do tej pory uważano, że wspólne kontakty płciowe nastąpiły pora raz pierwszy 50-60 tysięcy lat temu. Najnowsze badania pokazują, że szacunki trzeba znacznie przesunąć.
Jaskinia Hohlenstein-Stadel jest miejsce archeologicznych eskapad od 1860 roku. W 1937 odnaleziono tu pojedynczą kość udową członka neandertalskiego plemienia, które żyło w tej okolicy ponad 100 tys. lat temu. Naukowcy z Instytutu Historii Człowieka im. Maxa Plancka i Uniwersytetu w Tybindze sprawdzili genetyczną strukturę kości. Wyniki mogą być zaskakujące.
Mitochondrialne DNA (mtDNA) jest przekazywane dzieciom tylko i wyłącznie przez matkę potomstwa. MtDNA odnalezione u najmłodszych pozostałości po gatunku Homo neanderthalensis bardzo przypomina ludzkie. Badania struktury mtDNA kości z Hohlenstein-Stadel wykazują, że krzyżowanie się praludzi i neandertlaczyków nastąpiło ok 470-220 tysięcy lat temu. Wcześniej sądzono, że nastąpiło to najwcześniej 50-60 tys. lat temu. Niektórzy uważają nawet, że praludzie byli przodkami neandertalczyka.
Badania przeprowadzone w czerwcu, również z udziałem naukowców z Instytutu Maxa Plancka, wykazały, że gatunek homo sapiens powstał 300 tys. lat temu, a nie 200 tys. jak do tej pory sądzono. Natomiast od kilku lat wiemy, że dzisiejsi ludzi (nie licząc mieszkańców Afryki) mają w sobie domieszkę ok. 2 % genów neandertalczyka.
Jeśli mtDNA jest od Homo sapiens sapiens, tzn. że kobieta z tego gatunku urodziła dziecko z ojca H.S. Neandertalensis. Nie mogę odnaleźć linku do artykułu, ale czytałem, że z uwagi na wąską miednicę kobiety H.S.S nie mogłyby rodzić dzieci z ojca H.S.N z powodu zbyt dużej głowy takich dzieci.
Tak więc kolejna niewiadoma.