Władze Mińska zdecydowały, że skwer w stolicy otrzyma imię polsko-białoruskiego filantropa Woyniłłowicza
Urodzony w 1847 roku w majątku Ślepianka Edward Woyniłłowicz był jednym z najzamożniejszych ziemian na Mińszczyźnie. Na początku XX wieku zaangażował się w działalność białoruskiego ruchu narodowego. Był fundatorem pierwszego białoruskiego wydawnictwa „Zahlanie sonca i u nasza wakonca”, czasopism „Łuczynka” i „Sacha” oraz gazety „Nasza Niwa”. Angażował się w działalność na rzecz równouprawnienia Żydów i muzułmanów, a także w dialog katolicko-prawosławny.
W 1918 roku opowiedział się za proklamowaniem Białoruskiej Republiki Ludowej, a dwa lata później w jego domu w Słucku mieścił się sztab zdławionego przez bolszewików Powstania Słuckiego.
Po zawarciu przez Polskę a ZSRR pokoju ryskiego, na mocy którego Mińsk został stolicą sowieckiej Białorusi, Edward Woyniłłowicz osiadł w Bydgoszczy, gdzie zmarł w 1928 roku.
Był gorliwym katolikiem. Najbardziej znanym jego dziełem pozostaje tak zwany Czerwony Kościół, zbudowany w 1910 roku w stylu neoromańskim po śmierci dwójki dzieci Szymona i Heleny (ich świętym patronom dedykowana jest świątynia będąca jednym ze znaków rozpoznawczych Mińska). Od roku 2015 z inicjatywy diecezji mińsko-mohylewskiej trwa proces beatyfikacyjny Woyniłłowicza – pierwszy w historii Białorusi.
Dodaj komentarz