Dieta pierwszych ludzi bez tajemnic. Wszystko dzięki badaniu… zębów
Naukowcy z Uniwersytetu MacMaster w Kanadzie wpadli na pomysł, żeby zbadać dietę ludzi z prehistorii, analizując ich zęby. Dzięki temu mogą sprawdzić, czym żywili się nasi przodkowie sprzed 20 tysięcy lat. Wnioski z ich testu mogą was zaskoczyć!
Do badania naukowcy wykorzystali witaminę D, która jest głównym składnikiem zębiny. Analizując budowę zębów znalezionych na różnych stanowiskach archeologicznych, naukowcy mogą stwierdzić, czy ludzie żyjący w tamtym czasie cierpieli na niedobór tego składnika
Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że poziom niedoboru witaminy D był 4-krotnie niższy na Bliskim Wschodzie w czasach Plejstocenu, niż u ludzi współczesnych, żyjących w słonecznej Grecji.
Przy wnioskach badacze wzięli pod uwagę nie tylko poziom tej witaminy w zębach, ale też stężenie ozonu w powietrzu, odległość Ziemi od Słońca i sposób ubierania się ludzi w danym okresie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, ile witaminy D zatrzymuje się w naszych organizmach.
Jak podkreślają naukowcy, zęby są bardzo dobrym materiałem do analizy, gdyż są bardzo wytrzymałe i odporne na upływ czasu. Często pozostają w miejscu pochówku długo po zniszczeniu innych części ciała. Dlatego ten sposób badań może być bardzo przydatny przy kolejnych odkryciach archeologicznych.
Źródło informacji:
- Layering in ancient teeth reveals history of vitamin D deficiency – cosmosmagazine.com
Dodaj komentarz