Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kolejne odkrycie na „Łączce” w Warszawie. Wolontariusze znaleźli tajemniczy medalik

Ofiary komunistycznego terroru są na Powązkach upamiętnione w Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

fot.Mateusz Opasiński/CC BY SA 4.0 Ofiary komunizmu są na Powązkach upamiętnione w Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Zespół IPN pod kierownictwem profesora Tadeusza Szwagrzyka odnalazł kolejne szczątki ofiar terroru komunistycznego. Wykopano też tajemniczy medalik. Trwa ustalanie, do kogo mógł należeć. Są już pierwsze przypuszczenia.

Obecnie przy użyciu ciężkiego sprzętu odsłanianie są kwatery z lat 80, pod którymi znajdują się groby ofiar komunistycznego terroru. To właśnie tam zespół natrafił na zwłoki dwóch osób.

– Po tym, jak w zeszłym tygodniu ekipa pracująca na tzw. „Łączce” odkryła kilkanaście ludzkich szkieletów a także zbiorowy grób, w ostatnich dniach specjaliści natrafili na kolejne szczątki – mówi Polskiemu Radiu Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Podczas przesiewania ziemi przez wolontariuszy został odnaleziony medalik, który na jednej stronie przedstawia wizerunek Matki Boskiej z dwoma różańcami, a na drugiej świętego Dominika. Od razu pojawiły się spekulacje, że symbol mógł należeć do pułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, który tuż przed egzekucją powiedział współwięźniowi, że w trakcie wykonywania wyroku będzie trzymał w ustach medalik.

Anna Szeląg stwierdziła, że za wcześnie na takie teorie. Tym bardziej, że nie został on znaleziony przy szczątkach. IPN prosi wszystkich, którzy mogą wiedzieć z jakiej części Polski pochodzi medalik, żeby zgłosili się i pomogli ustalić jego pochodzenie.

Prace na „Łączce” na warszawskich Powązkach zaczęły się 18 kwietnia i będą trwać do końca czerwca. IPN przypomina, ze krewni ofiar terroru komunistycznego mogą do tego czasu  oddać swój materiał biologiczny i pomóc w identyfikacji znalezionych zwłok. Baza medyczna IPN znajduje się na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Historycy liczą na odnalezienie szczątków między innymi generała Emila Fieldorfa „Nila” i rotmistrza Witolda Pileckiego.

Źródła informacji:

  1. Nowe odkrycia IPN na „Łączce” na Wojskowych Powązkach w Warszawie – polskieradio.pl
  2. Przegląd mediów o IPN – ipn.gov.pl

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.