Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy zdałbyś tegoroczną maturę z historii?

V L.O. w Krakowie. Uczniowie tej prestiżowej szkoły, przystępowali dziś do egzaminu dojrzałości.

fot.Zygmunt Put, lic. GFDL V L.O. w Krakowie. Uczniowie tej prestiżowej szkoły, przystępowali dziś do egzaminu dojrzałości.

Dziesiątki tysięcy młodych ludzi pisało dziś egzamin maturalny z historii. A czy Ty Drogi Czytelniku podołałbyś temu zadaniu?

Rzesze żądnych sprawdzenia swej wiedzy historycznej maturzystów stanęły w szranki. W tym roku przyszło im zmierzyć się m.in. z pytaniami dotyczącymi starożytnego egipskiego kultu boga Atona i zdobycia Konstantynopola przez Turków. Dzieje Polski reprezentowane były z kolei przez Księstwo Warszawskie i bitwę pod Legnicą.

Pytania zostały już ujawnione. Czas zatem wziąć się do roboty. Oto niektóre z zadań, które rozwiązywali maturzyści:

Jedno z pytań dotyczyło egipskiej sztuki za rządów faraona Amenhotepa IV – Echnatona. Uczniowie musieli dokonać wyboru pomiędzy fotografiami przedstawiającymi zabytki z Kraju Nad Nilem i wskazać ten, który powstał za rządów wzmiankowanego władcy.

Innym zadaniem z historii starożytnej było dopasowanie nazw ustrojów panujących w poszczególnych epokach dziejów rzymskich do ich krótkich charakterystyk.

Nie zabrakło też pytań o tematyce orientalnej. Jedno z nich dotyczyło tradycyjnej nazwy jaką w historiografii nosi ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny. Zdający mieli też napisać jakie znaczenie miało owo wydarzenie dla historii świata muzułmańskiego.

Na egzaminie dojrzałości pojawić musiały się też pytania związane z dziejami ojczystymi. Jedno z nich dotyczyły mongolskiej inwazji na Polskę.

Na zakończenie licealiści zmierzyli się z zadaniem napisania wypracowania. Wśród proponowanych tematów znalazły się m.in.: upadek Republiki Rzymskiej, polityka zagraniczna Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, oraz „małe państwo wielkich nadziei” czyli Księstwo Warszawskie.

Teraz tegorocznym podchodzącym do matury zostaje już tylko czekać na 30 czerwca, kiedy przekonają się jak ich odpowiedzi zostały ocenione przez egzaminatorów.

Źródło informacji:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze (1)

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.