Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trump jako drugi prezydent w historii zwolnił szefa FBI. Dlaczego wyleciał pierwszy?

William S. Sessions był szefem FBI w latach 1987-1993.

fot.FBI/domena publiczna William S. Sessions był szefem FBI w latach 1987-1993.

Tylko dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych pozbawiło stanowiska dyrektora FBI przed końcem jego 10-letniej kadencji. Na taki krok zdecydował się właśnie Donald Trump zwalniając Jamesa Comey’ego. Jednak to William S. Sessions był pierwszym szefem agencji, który przedwcześnie stracił pracę. W 1993 roku zwolnił go Bill Clinton. 

William Sessions został powołany na stanowisko dyrektora FBI w 1987 roku przez republikańskiego prezydenta Ronalda Reagana. W 1993 roku po wygranych przez Clintona (Partia Demokratyczna) wyborach nowy gospodarz Białego Domu chciał, żeby agencji przewodził ktoś z jego obozu politycznego.

Dodatkowo amerykańskie media zaczęły donosić o nadużywaniu przez szefa agencji urzędu. Miał wykorzystywać samoloty i samochody FBI do podróży niezwiązanych z pracą, a „Washington Post” pisał, że jego żona Alice korzystała z służbowych samochodów, żeby jeździć nimi do pracy. Funkcjonariusze mieli też w czasie służby wozić drewno do jej domu.

Po zwolnieniu z  FBI Sessions wrócił do pracy prawniczej. Na jego miejsce tymczasowym dyrektorem został Floyd I. Clarke, a jego zastąpił Louis J. Freeh, który był szefem agencji do 2001 roku.

Źródła informacji:

  1. William Sessions: 5 Fast Facts You Need to Know – heavy.com.
  2. Donald Trump niespodziewanie zwolnił dyrektora FBI –  rmf24.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.