Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Gdzie naprawdę rozegrała się bitwa pod Grunwaldem? Wykład profesora Ekdahla na Uniwersytecie Warszawskim

Bitwa pod Grunwaldem pędzla Wojciecha Kossaka.

fot.domena publiczna Bitwa pod Grunwaldem pędzla Wojciecha Kossaka.

Batalia z Krzyżakami z 15 lipca 1410 roku wcale nie rozegrała się w miejscu, które do tej pory powszechnie uważano za pole bitwy. O swoich ustaleniach na ten temat 24 kwietnia opowie profesor Sven Ekdahl, który od lat zgłębia tę kwestię.

Szwedzki uczony z Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze przybliży dzieje badań archeologicznych na polach Grunwaldu. Skupiając się szczególnie na tezie Johannesa Voigta, który w siódmym tomie „Historii Prus” z 1836 roku opisał rozlokowanie obu walczących stron. Mimo że nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich tez, jego wersja obowiązuje aż do dzisiaj. Jednakże badania profesora Ekdahla sprawiają, że należy odesłać ją do lamusa.

Skandynawski historyk twierdzi, że główne pole bitwy leżało na południe i wschód od wsi Grunwald, a nie na południe i wschód od Stębarka, jak chciałby Voigt i późniejsi zwolennicy jego teorii.

Ustalenia profesora Ekdahla zdają się potwierdzać badania archeologiczne przeprowadzone w sierpniu 2015 roku i we wrześniu 2016 roku z inicjatywy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ich rezultaty okazały się bardzo obiecujące, w przeciwieństwie do wyników poszukiwań przeprowadzonych we wrześniu 2014, z inicjatywy tej samej placówki. Wtedy to grupa 50 osób, głównie Duńczyków, Norwegów, Brytyjczyków i Polaków za pomocą wykrywaczy metalu przebadała teren wskazany przez Andrzeja Nadolskiego (wariant tezy Voigta).

Wykład profesora Ekdahla odbędzie się 24 kwietnia 2017 (poniedziałek) o godzinie 17.15 w sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Wstęp wolny. Wykład w języku angielskim.

Źródła informacji:

  1. ihuw.pl
  2. muzhp.pl

15 maja 2017. Powyższy materiał został skorygowany na prośbę Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dla czytelniejszego ukazania kto był inicjatorem wszystkich badań z lat 2014-2016.

Komentarze (2)

  1. Piotr Odpowiedz

    Należy zaznaczyć że badania w latach 2015 i 2016 również były prowadzone przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

  2. zefir Odpowiedz

    Bywaliśmy tam z kolegą Ryszardem i w tym czasie i spotykaliśmy się z osobami które prowadziły badania i w/g ich opinii przeprowadzone badania nie ukierunkowały jednoznacznie założonego wyniku badań.A jak jest w zwyczaju badań naukowych . aby otrzymać dofinansowanie na dalsze badania należy coś sensacyjnego ogłosić

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.