Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ministerstwo nie da pieniędzy. Kto sfinansuje Muzeum PRL-u?

Jaki będzie los Muzeum PRL w Nowej Hucie?

fot.Piotr1952 / fotopolska.eu (CC BY-SA 3.0) Jaki będzie los Muzeum PRL w Nowej Hucie?

Jak donosi RMF FM Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstrzymało finansowanie Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. „To przez znaczne opóźnienie inwestycji” – tak odmowę dalszego finansowania krakowskiego muzeum tłumaczy resort. Dyrekcja odpiera zarzuty dowodząc, że opóźnienia, o których mowa nie są winą placówki.

Według Ministerstwa Kultury inwestycja jest bardzo opóźniona. Nie jest też znany jej ostateczny kształt, a muzeum nie wywiązuje się z zawartych umów. Wiem, że w tym muzeum niewiele się dzieje i nie bardzo wiemy, co z tym robić, ale ta współpraca rzeczywiście nie idzie do przodu – mówi w RMF FM Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dyrekcja placówki odpiera zarzuty. Według muzealnych władz opóźnienia, o których mówi resort, nie są winą muzeum. Twierdzą także, że umowa o dofinansowaniu Muzeum PRL-u nie zawiera zastrzeżenia, że dotacja jest uzależniona od ukończenia wszystkich prac związanych z przebudową budynku i urządzeniem wystawy stałej.

Dyrekcja nie odmawia resortowi prawa do wymówienia umowy. Twierdzi jednak, że możliwość taka istnieje, ale ze skutkiem na koniec roku budżetowego, a to oznacza, że muzeum powinno być finansowane przynajmniej do grudnia.

Muzeum PRL-u w Nowej Hucie jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury oraz gminę Kraków. Umowa obowiązuje do przyszłego roku. Zobowiązania ministra to milion złotych na rok, miasto od ponad trzech lat wydaje na bieżące utrzymanie tej placówki około 200 tysięcy złotych rocznie.

Żródło informacji:

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Zainteresowało mnie muzeum PRL-u.Odwiedzę ! Àle już to fot.Piotr 1952,zastanawia mnie !
    To pomieszczenie, to co to ma być ? Sklep? Magazyn?Jakieś przypadkowe pamiątki ?Takie pomieszanie…Brakuje tylko portretu Gomułki , Cyrankiewicza i orła bez korony ! Ktoś z historii (przecież nie tak dawnej) robi sobie jaja !!!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.