Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Krakowska wystawa z okazji okrągłej rocznicy śmierci Kościuszki

Generał Tadeusz Kościuszko pędzla Benjamina Westa, rok 1797.

fot.domena publiczna Generał Tadeusz Kościuszko na obrazie Benjamina Westa, rok 1797.

Bohater trzech narodów, człowiek, który wywalczył niepodległość Stanów Zjednoczonych i chciał ją uratować dla Rzeczpospolitej. Teraz możemy zobaczyć wiele jego twarzy – i to dosłownie! A to wszystko w krakowskich Sukiennicach.

Wystawa „Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki w zbiorach MNK” należy do programu obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Dzięki niej mamy niezwykłą okazję zobaczyć około 150 dzieł przedstawiających naszego bohatera. Są to przede wszystkim portrety produkowane masowo, na potrzeby powszechnego kultu Naczelnika. Pozwalają nam one poznać, jak Kościuszko wyglądał w oczach naszych przodków. Wydarzenie zostało objęte patronatem UNESCO.

W ramach dalszych obchodów rocznicy śmierci Kościuszki planowane jest też otwarcie Krakowskiego Szlaku Kościuszkowskiego. Ma to być trasa turystyczna wiodąca po miejscach i zabytkach związanych z historią bohatera insurekcji. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Krakowski Tydzień Kościuszki, planowany na dni od 10 do 16 października 2017.

Wystawę można oglądać do 15 października 2017 roku w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Źródła informacji:

  1. Monika Paś, Twarze bohatera, strona MNK.
  2. Strona Kopca Kościuszki w Krakowie.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.