Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dlaczego nie pamiętamy o najlepszych polskich wojownikach?

Osiągnęli mistrzostwo we władaniu bronią. Ich orężem były odwaga i spryt. O połowie z nich mało kto słyszał. Oto prawdziwi polscy bohaterowie, których miejsce w panteonie narodowym powinno być pewne.

„Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy” to nie książka o filmowych herosach. To opowieść o prawdziwych polskich wojownikach, żołnierzach z krwi i kości.

Byli wśród nich awanturnicy, byli alkoholicy, byli zaburzeni psychicznie. Wielu nie potrafiło sobie ułożyć życia osobistego. Przeszli jednak do historii, bo na polu bitwy okazywali nadzwyczajne zdolności. Stając do walki z godnymi siebie przeciwnikami okazywali się od nich lepsi.

W dobie wątpliwej nadprodukcji narodowych bohaterów Marcin Szymaniak przypomina nam o ludziach którzy pisali historię Polski własną krwią i życiem. Ich poświęcenie i waleczność nie budzą wątpliwości. Wśród nich znajdziesz m.in. największego dywersanta II wojny światowej, pierwszego polskiego komandosa i ciężarną kosynierkę gromiącą kozaków.

To wszystko znajdziecie w książce Marcina Szymaniaka zatytułowanej "Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy" (Znak Horyzont 2017).

To wszystko znajdziecie w książce Marcina Szymaniaka zatytułowanej „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy” (Znak Horyzont 2017).

Poczujesz zapach prochu i smród palonych ciał. Usłyszysz wybuchy pocisków i świst szabel. Zobaczysz strach w oczach wrogów. Staniesz ramię w ramię z najlepszymi polskimi fighterami i dowiesz się, czemu właśnie oni trafili na karty tej książki.

Bohaterowie naszej książki to postacie prawdziwe, które nie walczyły z idiotami rodem z filmów, tylko z przeciwnikami mniej więcej równymi im inteligencją. Często ich pokonywali, nawet wielu na raz, ale – jak zobaczymy – musieli się przy tym nieźle napocić.

Fragmenty wstępu do książki „Fighterzy. najlepsi polscy wojownicy”

Marcin Szymaniak – autor niezależny, stały współpracownik „Focusa Historia”; publikuje też w innych pismach historycznych. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz „Życia Warszawy” i „Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. „wojną z terroryzmem” i konfliktami w Iraku i Afganistanie. Nominowany do nagrody Grand Press w 2006 r.

Oto książka, która opowiada o prawdziwych polskich bohaterach:

Komentarze (11)

    • marcuch Odpowiedz

      Pozycja historyczna a nie potrafią po polsku zatytułować. Taki pop-patriotyzm, miłość ojczyzny jako towar, który trzeba wcisnąć fanom walk w klatkach średni operującym polszczyzną, za to z angielszczyzną kojarzącym lepszość. Wtopa.

  1. Jerzy Zembrzuski Odpowiedz

    Ja ten tytuł tłumaczę „frajterzy ” – gdzieś znalazłem, frajtek – szczesciarz, umiejący posługiwać się językiem i wszelkiego rodzaju orężem a przy tym mający wielkiego farta (frajtek) inaczej mówiąc szczęście, oraz gotowy oddać i życie i fart za ideę której właśnie służy, a Polacy są właśnie takimi frajterami.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.