Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kuriozalne przemówienie, którym chwali się IPN. Czy prezesowi Instytutu brakuje podstawowej wiedzy historycznej?

Jarosław Szarek prezes IPN. (zdjęcie opublikowane na licencji CC BY 2.0, autor: TharonXX)

fot.TharonXX (lic. CC BY 2.0) Jarosław Szarek prezes IPN. (zdjęcie opublikowane na licencji CC BY 2.0, autor: TharonXX)

Odczyt Jarosława Szarka zdradza elementarne braki w wiedzy.  Prezes myli podstawowe fakty, a IPN… publicznie zachwala jego wypowiedź!

W przemówieniu wygłoszonym 4 października 2017 roku do studentów Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał znaczenie armii dla polskiej tożsamości narodowej. Mówił też o jej wielowiekowych tradycjach. Stwierdził między innymi, że:

Komuniści ukradli nam Wojsko Polskie na 44 lata. Ale to tylko 44 lata z tysiąclecia naszej historii […]. Armia Rzeczypospolitej trzy razy ratowała Europę – pod Legnicą w 1241 r., pod Wiedniem w 1683 r. i pod Warszawą w 1920 r. – Państwo jesteście dziedzicami tej tradycji!

Odwoływanie się do wielowiekowej tradycji polskiego oręża to oczywiście bardzo chwalebna postawa, jednak dobrze byłoby, gdyby studenci uczelni wojskowej nie brali w przyszłości przykładu ze wspomnianej bitwy pod Legnicą. Polacy, którzy połączyli w boju siły z joannitami i templariuszami ponieśli bowiem sromotną klęskę. Część oddziałów uciekła z pola bitwy, a dowodzący Polakami Henryk II Pobożny został wzięty do niewoli i ścięty. W wyniku jego śmierci na kilkadziesiąt lat zostały zahamowane tendencje zjednoczeniowe kraju. O żadnej udanej obronie kraju, a już tym bardziej Europy, nie może więc być mowy.

Post zachwalający wypowiedź prezesa Szarka wraz z fragmentem poświęconej mu dyskusji. Grafikę umieszczono na oficjalnym profilu Instytut Pamięci Narodowej.

Post zachwalający wypowiedź prezesa Szarka wraz z fragmentem poświęconej mu dyskusji. Grafikę umieszczono na oficjalnym profilu Instytut Pamięci Narodowej.

Osobną kwestią jest odnoszenie pojęcia Rzeczypospolitej do XIII wieku. Termin ten na określenie Polski nie przystaje w żaden sposób do czasów rozbicia dzielnicowego. O Rzeczpospolitej można mówić najwcześniej za czasów dynastii Jagiellonów, gdy istniał już rozwinięty ustrój demokracji szlacheckiej – prezes Szarek pomylił się więc o kilkaset lat.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Macieja Gablankowskiego, szefa jednej z wiodących oficyn historycznych w Polsce. Na pytanie, co sądzi o wypowiedzi prezesa IPN usłyszeliśmy:

Pracowałem z Jarosławem Szarkiem jako redaktor przy „Czarnych Juwenaliach” i bardzo go cenię. Myślę jednak, że pan prezes powinien się skupiać bardziej na okresie, jaki jest przedmiotem badań Instytutu. 

Instytut kolportuje w mediach społecznościowych grafikę zachwalającą wypowiedź prezesa Szarka poświęconą bitwie pod Legnicą i XIII-wiecznej Rzeczpospolitej. Pomimo fali prześmiewczych komentarzy post z nią, umieszczony na głównym profilu Instytutu, jak na razie nie został usunięty.

Źródła informacji:

  1. Dzieje.pl
  2. Akademia Sztuki Wojennej
  3. Rozmowa z Maciejem Gablankowskim
  4. Profil Instytutu Pamięci Narodowej na Facebooku

Komentarze (2)

  1. PanPodpis Odpowiedz

    Moim zdaniem nieścisłość zawarta jest również w tym zdaniu: „Komuniści ukradli nam Wojsko Polskie na 44 lata”.

    Dlaczego nie 45 lat? Od 1944 do 1989 r. Wiki: „… wywodzącego się z nich Wojska Polskiego w Polsce Ludowej w latach 1944–1952 i Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1952–1989.:

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.