Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Germanie żyli na polskiej ziemi dłużej niż sądziliśmy

Wykopaliska archeologiczne w Ulowie w 2008 roku.

fot.Archeo16/domena publiczna Wykopaliska archeologiczne w Ulowie w 2008 roku.

Do tej pory panowało przekonanie, że w VI wieku n.e. terytorium obecnej Polski było opustoszałe. Słowianie powoli przybywali znad Dniepru, a Germanie przenosili się na zachód. Nowe odkrycia archeologów mogą sprawić, że zmienimy zdanie.

Wykopaliska w Ulowie w województwie lubelskim, niedaleko granicy z Ukrainą, prowadzone są od 2002 roku. Wcześniej niewiele wiedzieliśmy o historii tej okolicy. Naukowcy odkopali dwie duże osady. Znaleźli teren, który służył ówczesnym mieszkańcom do chowania zmarłych. Pozostałości zabudowań pochodzą z początków IV do V wieku n.e. Zamieszkiwały w nich plemiona germańskie.

Najnowsze odkrycia zmieniają stan rzeczy. Konstrukcje słupowe, znajdujące się na germańskim cmentarzysku są datowane metodą radiowęglową na okres między końcem V a  początkiem VII wieku naszej ery. „Konstrukcje te zatem pochodzą z czasów, kiedy nad Wisłą zaczęli pojawiać się Słowianie. Jednak lud ten nie wznosił budowli takiego typu, które odkryliśmy w Ulowie” stwierdziła w wywiadzie dla PAP dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Badaczka sądzi, że domy mogli wznieść członkowie plemion germańskich.

Pani archeolog przedstawia dwie teorie dotyczące pochodzenia odkrytych zabudowań. Pierwsza z nich głosi, że domy zbudowali członkowie germańskiego plemiona Herulów, podczas swojej wędrówki do Skandynawii. Druga natomiast wskazuje, że konstrukcje słupowe mogły być wykorzystywane jako platformy pogrzebowe, przez germanów, którzy zamieszkiwali okoliczne osady już wcześniej, aż do VII w. n.e.

Być może dzięki wykopaliskom odkryjemy nieznaną kartę historii naszych ziem. Pomoże nam w tym również badanie genetyczne prehistorycznych i średniowiecznych szczątków z terenów dzisiejszej Polski przeprowadzane przez naukowców z Poznańskiego Centrum Archeogenomiki.

Źródło informacji:

Germanie na terenach obecnej Polski mieszkali dłużej niż uważano Nauka w Polsce PAP

Komentarze (4)

  1. Anonim Odpowiedz

    znaleźli jedną zapomnianą wyspę germańska ma morzu słowiańszczyzny i wielki tytuł dodali, od cały artykuł.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.