Siemomysł (ur. ok. 1241/1245, zm. 1287) – książę kujawski, syn Kazimierza I kujawskiego i Konstancji, córki Henryka Il Pobożnego.
Już za życia ojca brał udział w rządach. Ich stosunki popsuły się po kolejnym małżeństwie Kazimierza – z Eufrozyną, księżniczką opolską. Siemomysł i Leszek Czarny podnieśli wtedy bunt przeciwko ojcu. Nie wiadomo, co działo się z Siemomysłem przez następne lata, do śmierci ojca. Samodzielne rządy objął w 1268 r. po śmierci Kazimierza, jednakże rok później biskup kujawski Wolimir wystąpił przeciwko Siemomysłowi, a powodem miało być jakoby sprzyjanie przez niego Krzyżakom i obcemu rycerstwu.
Przez następne lata toczył walkę z księciem wielkopolskim Bolesławem Pobożnym, który ostatecznie zajął Kujawy w 1271 r. Podczas wygnania Siemomysł najprawdopodobniej przebywał w Chełmie. Powrócił do swojego księstwa w 1278 r., po ugodzie w Lądzie, gdzie przyrzekł Bolesławowi Pobożnemu i swojemu bratu Leszkowi Czarnemu nie otaczać się obcym rycerstwem. Żonaty był z Salomeą, córką Sambora II tczewskiego. Miał z nią sześcioro dzieci, w tym Leszka, Przemysła i Kazimierza III.