Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Obrona Wawelu (2 lutego – 26 kwietnia 1772)

Wawel na obrazie Jana Nepomucena Głowackiego.

fot.domena publiczna Wawel na obrazie Jana Nepomucena Głowackiego

Obrona Wawelu, zdobycie Wawelu, oblężenie Wawelu (2 lutego – 26 kwietnia 1772) – W czasie konfederacji barskiej francuski płk Klaudiusz de Choisy na czele 500 konfederatów nocą 2 lutego, starym kanałem wdarł się na wzgórze wawelskie w Krakowie i wziął do niewoli załogę rosyjską. W ręce konfederatów wpadły znaczne zapasy amunicji. W dwa dni później pod miasto podeszły oddziały wojsk rosyjskich gen. Aleksandra Suworowa i królewskich Franciszka Ksawerego Branickiego.

Pod koniec lutego rozpoczęły się szturmy wojsk rosyjskich na Wawel, ale bez powodzenia. Kiedy jednak w IV nadeszły ciężkie działa, konfederaci, po niemal trzymiesięcznej obronie, złożyli broń.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Konfederacja barska. Najważniejsze bitwy i oblężenia: