Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Krakowa (27 lipca – 17 sierpnia 1768)

Fragment obrazu "Konfederacja barska" Józefa Brandta.

fot.domena publiczna Fragment obrazu „Konfederacja barska” Józefa Brandta.

Oblężenie Krakowa (27 lipca – 17 sierpnia 1768) – W czasie konfederacji barskiej Kraków, będący siedzibą konfederacji wojewódzkiej, 22 czerwca został zaatakowany przez niewielki oddział rosyjski płk. Bocka. Atak ten został odparty przez mieszczan. Spodziewając się następnych, Michał Czarnocki ściągnął do miasta broń i oddziały wojskowe, uzbroił mieszczan i podjął przygotowania do obrony. Właściwe oblężenie rozpoczęło się 27 lipca, gdy Rosjanie otoczyli miasto, odcinając wszelką komunikację.

1 sierpnia szturmem zajęli Kazimierz, jednak kolejne ataki, poprzedzane ogniem artyleryjskim, zostały odparte. 5 sierpnia, aby odepchnąć Rosjan od murów, konfederaci podpalili przedmieścia. W nocy z 16 na 17 sierpnia nastąpił szturm generalny i Rosjanie wdarli się do miasta. Aby uniknąć walk ulicznych, konfederaci skapitulowali.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Konfederacja barska. Najważniejsze bitwy i oblężenia: