Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Obrona Lanckorony (20 lutego 1771 – 8 maja 1772)

Plan zamku lanckorońskiego wykonany z czasów konfederacji barskiej

fot.Kazimierz Kaszewicz/domena publiczna Plan zamku lanckorońskiego wykonany z czasów konfederacji barskiej

Obrona Lanckorony, oblężenie Lanckorony, bitwa pod Lanckoroną (20 lutego 1771 – 8 maja 1772) – W czasie konfederacji barskiej oddział dowodzony przez Maurycego Beniowskiego zajął zamek w Lanckoronie, która stała się punktem oparcia dla działań konfederackich na Podkarpaciu. 20 II 1771 gen. Aleksander Suworow dowodzący armią rosyjską podjął próbę zdobycia szturmem zamku, jednak został zmuszony do odstąpienia z dużymi stratami.

Po raz drugi zaatakował miasto 21 V z wojskiem liczącym ok. 3 tys. ludzi i stoczył bitwę z oddziałami konfederatów w sile ok. 4 tys. ludzi, dowodzonymi przez gen. Charles-François Dumourieza i starosty libertowskiego Michała Walewskiego. Konfederaci, których szarża rosyjska wyparła z zajmowanych pozycji, wycofali się na powrót do zamku, gdzie bronili się skutecznie do 8 VI 1772, kiedy to poddali zamek wojskom austriackim gen. Andrzeja Haddicka.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Konfederacja barska. Najważniejsze bitwy i oblężenia: