Obrona Głogowa, oblężenie Głogowa (sierpień 1109) – Wyprawa cesarza Henryka V na Polskę podjęta latem 1109 pod pretekstem obrony praw Zbigniewa, starszego brata Bolesława Krzywoustego, dotarła do Bytomia, ale utknęła pod jego wałami. Po niepowodzeniu Niemcy usiłowali sforsować silnie bronione brody na Odrze, aby wedrzeć się w głąb kraju. W miejscu nieoczekiwanym, pod Głogowem, wojskom Henryka V udało się przekroczyć wpław rzekę i z zaskoczenia uderzyć na gród.
Mimo spalenia podgrodzi i pochwycenia wielu jeńców, zdobycie Głogowa z marszu nie powiodło się. Także po pertraktacjach w trakcie pięciodniowego rozejmu załoga odmówiła poddania grodu, motywowana surowym zakazem ze strony księcia Bolesława i nadzieją na pomoc działających na zapleczu niemieckim oddziałów polskich. Po kilkakrotnych nieudanych szturmach Henryk V zdecydował się na odstąpienie od grodu, nie zrezygnował jednak z wyprawy, kierując się na Wrocław.
Autor hasła:
Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Dowiedz się więcej o obronie Głogowa:
Średniowiecze | 04.11.2018 | Autor:
Bohaterska obrona Głogowa. Jak niewielka warownia powstrzymała najazd niemieckiego króla?
Pozornie w starciu z królem niemieckim Bolesław Krzywousty nie miał żadnych szans. Jego wojsko było mniej liczne i gorzej uzbrojone, a sojusznicy nie przybyli na czas z pomocą. Mieszkańcy oblężonego Głogowa też byli już gotowi na kapitulację… Co…
Średniowiecze | 08.11.2017 | Autor:
Polska lekcja honoru. Jak posłowie Bolesława Krzywoustego zamknęli usta niemieckiemu królowi?
Henryk V, właśnie oblegający Głogów, przeliczył się wierząc, że popis buty gdziekolwiek go zaprowadzi. Celna riposta posłów Bolesława Krzywoustego dała początek legendzie powtarzanej później przez całe stulecia. A przynajmniej tak zarzekali się członkowie rodu Awdańców.
Najważniejsze bitwy Bolesława Krzywoustego:
-
Bitwa pod Nakłem (10 sierpnia 1109)
-
Bitwa na Psim Polu (wrzesień 1109)
-
Bitwa nad Trutiną (8 października 1110)
-
Bitwa pod Niekładzem (1121)