Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Rarańczą (15-16 lutego 1918)

Józef Haller, na zdjęciu już jako generał Wojska Polskiego.

fot.domena publiczna Józef Haller, na zdjęciu już jako generał Wojska Polskiego.

Bitwa pod Rarańczą (15-16 lutego 1918) – bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich stoczona podczas pierwszej wojny światowej w rejonie wsi Rarańcza w powiecie czernichowskim (pogranicze Bukowiny i Besarabii).

W nocy z 15 na 16 lutego 1918, po zawarciu przez Austriaków pokoju brzeskiego oddającego Ukrainie Chełmszczyznę, II Brygada dowodzona przez brygadiera Józefa Hallera podjęła walkę z oddziałami austriackimi i przedarła się na drugą stronę frontu celem połączenia z II Korpusem Polskim na Ukrainie.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Pierwsza wojna światowa. Polskie bitwy z lat 1916-1918: