Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa nad Gawią (6 października 1609)

Jan Karol Chodkiewicz.

Jan Karol Chodkiewicz.

Bitwa nad Gawią (6 października 1609) – W czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz, widząc, że Szwedzi nie dają się sprowokować do bitwy na otwartym polu, zorganizował zasadzkę nad rzeką Gawia. Upozorował porzucenie taboru, w którym pozostawił tylko niewielkie siły, a z resztą wojska wycofał się do pobliskiego lasu. Kiedy Szwedzi napadli na obóz i rozpoczęli jego plądrowanie, hetman z wszystkimi wojskami wyszedł z ukrycia i uderzył na nieprzyjaciela. Atak pułku husarii Tomasza Dąbrowy przypieczętował zwycięstwo Polaków.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Wojna polsko-szwedzka o Inflanty (1600-1611). Najważniejsze bitwy: