Bitwa na Psim Polu, Psie Pole (wrzesień 1109) – Niepowodzenie pod murami Głogowa, a szczególnie odrzucenie przez księcia Bolesława Krzywoustego żądań dotyczących trybutu skłoniło cesarza Henryka V późnym latem 1109 do kontynuowania wyprawy na Polskę. Wojska niemieckie operujące na Śląsku uderzyły na Wrocław, ale okazały się zbyt słabe, aby go zająć. Pod Wrocławiem doszło do potyczki, w której prawdopodobnie udało się rozbić część oddziałów niemieckich.
Późniejsza tradycja (Wincenty Kadłubek) ze starcia na tzw. Psim Polu uczyniła wielkie zwycięstwo Bolesława Krzywoustego nad Henrykiem V. Wobec złych nastrojów wśród wojska, niezadowolonego z porażek poniesionych w trakcie wyprawy 1109, cesarz zdecydował się na odwrót spod Wrocławia, a w konsekwencji na zawarcie korzystnego dla Polski pokoju.
Autor hasła:
Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Najważniejsze bitwy Bolesława Krzywoustego:
-
Obrona Głogowa (sierpień 1109)
-
Bitwa pod Nakłem (10 sierpnia 1109)
-
Bitwa nad Trutiną (8 października 1110)
-
Bitwa pod Niekładzem (1121)